Nakon jednoglasne odluke koju su doneli odbornici gradske skupštine, u kojoj je ugostiteljkim objektima u Cetinjskoj naloženo da muziku mogu da puštaju do 23 sata radnim danima, a vikendom do ponoći, oglasili su se i vlasnici lokala.
U zajedničkom saopštenju njih dvadesetoro, potpisanih kao „Udruženje preduzetnika Cetinjska 15“, pitaju nadležne „zašto samo Cetinjska“?
Vlasnici lokala apeluju na gradske vlasti da promene svoju odluku jer ona treba da bude jednaka za sve, kao i da su spremni na razgovor i kompromis.
U saopštenju se dalje navodi da je u 40 ugostiteljskih objekata koji se tu nalaze zaposleno preko 400 ljudi, za koje se državi uredno plaća porez. „Za četiri meseca smo od napuštene fabrike, koja je bila leglo zaraze, napravili urbanu umetničku koloniju koja se nalazi na svim evropskim turističkim mapama. Svake sedmice, kroz Cetinjsku prođe oko 5.000 stranih turista“, tvrde ogorčeni ugostitelji.
Komšije iz zgrade u Cetinjskoj žalili su se zbog buke u lokalu, žamora gostiju kada se u ranim jutarnjim satima vraćaju kući i taksista koji se tu skupljaju da ih prevoze. Ivan Karadžić, vlasnik kafića „Rokanje“, kaže da razume gnev stanara Cetinjske, ali da se nijedna od tih stvari ne dešava u samom distriktu, koji je nestambena zona, već na ulici.
– Na te stvari mi jednostavno ne možemo da utičemo. Pokušali smo na sve moguće načine da stupimo u kontakt sa stanarima i nadležnim službama, kako bi došli do kompromisa. Odgovora nije bilo. Kao znak dobre volje, dva vikenda potpuno smo utišali muziku, ali im je onda smetao žamor ljudi. Jedan ovakav urbani centar, u kome se prožimaju umetnost, kultura i zabava, u koji zajedno dolaze da se druže i uživaju domaći i stranci, žele da ugase stanari jedne zgrade – kaže Karadžić.
Nikola Šešum, vlasnik „Novinarnica pab“-a, osvrnuo se na zakonsku regulativu prema kojoj svi kafići moraju da imaju takozvane limitatore muzike.
– Angažovali smo specijalizovanu firmu koja je došla i izmerila nivo buke. Onda su postavili limitatore, uređaje koji ograničavaju jačinu muzike do nivoa koji je propisan zakonom. Ukoliko se muzika pojača preko zakonske norme, limitator automatski isključuje ozvučenje. Apsolutno svi lokali u Cetinjskoj 15 imaju taj uređaj, što nije slučaj sa kafićima i klubovima u ostalim delovima grada – tvrdi Šešum.
Podseća radi, udruženje „Beograđani protiv buke“ i stanari samoorganizovani u udruženje „Sačuvajmo Cetinjsku i Zetsku“ održali su već četiri „protesta sa jastucima“, kao simbol oduzetog prava na san usled buke iz kafića zbog koje, kako kažu, ne mogu da spavaju. Na ovaj način oni su pokušali da skrenu pažnju Gradskoj upravi na probleme buke i parkinga vezane za rad noćnih klubova. Tom prilikom ukazali su i na nereagovanje komunalne policije na njihove pozive i istakli da nije potrebno donositi nove zakone već samo primenjivati one postojeće.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.