Zašto se gradska inspekcija najavljuje kada meri buku? 1Foto: Aleksandra Popović

Dok stanari u okolini tržnog centra „Big fashion“ na Paliluli podnose prijave zbog povećanje buke od rashladnih uređaja ovog centra, a tržni centar i merenja inspekcije pokazuju da je buka u granicama normale, nameće se pitanje zašto gradski inspektori „moraju“ da se najave svaki put kada izlaze u vanrednu proveru?

Stanari Uralske, Diljske, Lipetske ulice i kompleksa „Dunavske terase“, među kojima je i Gordana Zečević koja se požalila našem listu, počeli da se obraćaju gradskoj inspekciji za zaštitu životne sredine sa pritužbama da je „buka tržnog centra duplo veća od uobičajene“, kako nam je rekla Gordana. Nakon toga i inspekcija je počela da izlazi na teren i meri buku, doduše svaki put sa prethodnom najavom upravi tržnog centra.

Kako je Zečević već isticala za Danas, „inspektori moraju tržnom centru da se najave da dolaze da vrše nadzor, i onda „Big“ pošalje majstore na krov gde stoje ti uređaji, nameste nešto da ih blokiraju i ništa se ne čuje, ja sam ih videla sa terase kako to rade“ ukazivala je ona dodajući da u retkim trenucima kad čuje tišinu, pretopostavlja da je to zato što se opet u nekom stanu vrši merenje.

Ipak, uprava tržnog centra „Big fashion“ oštro je demantovala ove navode, tvrdeći da je „realizovano merenje izvršeno u maksimalnim režimima rada opreme, po nalogu inspekcije“. Oni su se doduše oglasili tek nakon uzastopnog medijskog izveštavanja o pitanju koje muči stanare, skoro dva meseca od kada smo im uputili prva pitanja i to ukazujući da „mole sve učesnike u ovom slučaju da poštuju rešenje koje je donela nadležna inspekcija, kao i poslovanje kompanije koje je ugroženo plasiranjem neproverenih informacija“.

Ipak, u ovom slučaju glavno pitanje nije da li medijski tekstovi „ugrožavaju poslovanje kompanije“ i da li tržni centar, pa i njihove komšije poštuju nalaze inspekcije, već zašto inspekcija vrši nadzor, uz prethodnu najavu subjektu koji nadzire?

Sa ovim pitanjem obratili smo se i resornom ministarstvu za zaštitu životne sredine, koje po zakonu ima pravo da interveniše u slučaju sumnje da gradska inspekcija nije odradila svoj posao, tj da vrši nadzor nad njihovim radom. Oni su objasnili da su upućeni u slučaj i uveravaju da je gradska inspekcija vršila merenje „pri istovremenom i neprekidnom radu“ izvora buke iz tržnog centra, odnosno da smanjivanja buke nije bilo, kao i da „merodavni nivo buke na mernim tačkama u stanu i terasi stana jednog od podnosioca prijave ne prelaze najveće dozvoljene vrednosti u ispitivanim režimima rada“.

Ipak oni potvrđuju da je inspektor dužan da se najavi pre nego što će vrišiti nadzor, i to najkasnije tri radna dana unapred, ali i dodaju da postoji mogućnost kontrole bez najave.

„Inspekcijski nadzor može da počne bez obaveštenja nadziranog subjekta o predstojećem inspekcijskom nadzoru kada postoje razlozi za neodložno postupanje ili opravdana bojazan da bi obaveštenje umanjilo ostvarenje cilja inspekcijskog nadzora, ili kada to nalaže zaštita javnog interesa“.

Stanarka zapisuje datume kada je bilo tišine

Gordana Zečević zapisivala je datume kada se uređaji tržnog centra nisu čuli glasno kao i inače, sumnjajući da je tim danima inspekcija izlazila u proveru, uz najavu. Prema njenim rečima to su u decembru bili datumi: 1. 2. 3. zatim 7. i 8. a onda i 13. decembar, a pokazala nam je i fotografije majstora na krovu koji rade oko rashladnih uređaja, u vreme kada ona pretpostavlja da je vršen nadzor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari