Jedan od najboljih mladih srpskih pijanista Vladimir Aćimović (18), student treće godine Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu i Konzervatorijuma u Gracu, napisao je pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kome ga je upozorio da „ako bude osuđen zbog sviranja na klaviru, to može dovesti do katastrofalnih posledica po muzičko školstvo u Republici Srbiji“.
Aćimoviću se, inače, sudi u Prekršajnom sudu u Nišu zbog optužbe da je 16. februara ove godine vežbanjem na klaviru u svom stanu od 10 do 14 časova remetio javni red i mir.
„Ovo je verovatno prvi ovakav slučaj koji je stigao do nadležnih institucija, ali obzirom da je stav Zakona nejasan, negativna presuda može poslužiti kao kamen temeljac za niz sličnih rešenja u budućnosti. Srbija je rasadnik talenata klasične muzike koji postižu značajne uspehe širom sveta i presuda protiv mene može biti presedan za sve druge muzičare koji vežbaju kod kuće jer nemaju prostor za sviranje u školama i na fakultetima „, naveo je mladi pijanista u pismu Vučiću.
Talentovani pijanista je napomenuo da je neophodno da se u Srbiji jasno razgraniči da sviranje klavira nije buka.
„Bavljenje umetnošću nije i ne sme se smatrati za prekršaj. U doba neviđenih ataka na kulturu koja je sastavni i esencijalni deo identiteta jedne nacije, kao i u evropskim okvirima izuzetno značajan ekonomski faktor, prisutna je sve veća socijalna netolerancija za svako bavljenje umetnošću koja izlazi iz okvira turbo-folka i masovne kulture kiča“, ocenio je Aćimović.
On je obavestio Vučića da godinama sa ponosom predstavlja Srbiju na međunarodnoj sceni, kao i da je dobitnik mnogobrojnih inostranih domaćih nagrada i priznanja, ali da se već četiri godine „bori“ sa komšijom koji ga je stalno prijavljivao policiji i komunalnoj policiji, zbog čega je preživeo ozbiljne traume i u konstantnom je stresu.
„Problem postoji od moje 14 godine. Taj komšija je više desetina puta zvao policiju, iako se strogo pridržavam kućnog reda i nikada nisam svirao na klaviru u vreme koje je predviđeno za odmor stanara. Sada je to sve kulminiralo pokretanjem postupka za kršenje Zakona o javnom redu i miru pred Prekršajnim sudom u Nišu“, kazao je Aćimović.
On je dodao da prethodne dve godine uopšte ne vežba poslepodne, već samo prepodne dok su ljudi na poslu.
„Kupili smo novi instrument koji može da se svira samo na slušalicama, ne proizvodi nikakav zvuk, ali to komšiji nije bilo dovoljno pa je nastavio da me prijavljuje. Osim njega, ostali stanari nemaju ništa protiv što vežbam u svom stanu i imam njihovu pisanu saglasnost“, naveo je Aćimović.
Aćimović je obavestio Vučića da je veliki problem što u školama i na fakultetima nema prostora za vežbanje, tako da je jedina mogućnost za vežbanje u okviru sopstvenog doma.
„Meni to nije zabava, već posao. Ukoliko bi mi zabranili da vežbam oduzeli bi mi pravo na rad, učenje i egzistenciju. Cela ova priča meni šalje poruku da bi bilo najbolje da se sa fakulteta ispišem i da se bavim nekim drugim poslom ili da idem negde drugde i bavim se ovim poslom negde gde će me bolje dočekati“, poručio je Aćimović.
Talentovani pijanista je Vučiću dostavio i svoju biografiju u kojoj je između ostalog naveo da je i dobitnik nagrade fondacije „Art Link“ za najperspektivnijeg umetnika u Srbiji za 2019. godinu i stipendista Fonda za mlade talente Ministarstva prosvete, kao i da je Srbiju predstavljao na međunarodnom festivalu u Kremlju na kojem je kao predstavnik Ministarstva kulture nastupio sa Predsedničkim orkestrom Rusije.
Suđenje kao za vandalsko delo
Vladimir Aćimović je kazao da se na sudu osećao krajnje poraženo, kao i da mu je to „možda bio najstrašniji trenutak koji je doživeo do sada“.
„Nije mi jasno kako je uopšte moguće da se neko ko se svojim poslom bavi na krajnje ozbiljan način i pri tom ne ugrožava nikog, procesuira istim zakonom kao neko ko je počinio neko vandalsko delo“, rekao je on.
Na sledećem ročištu u Prekršajnom sudu će biti saslušani svedoci, i posle merenja buke koju proizvodi sviranjem klavira u svom stanu, Aćimoviću će biti izrečena presuda – može biti oslobođen, može dobiti opomenu ili biti kažnjen sa novčanom kaznom od 5.000 do 30.000 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.