Prvooptuženi za ratne zločine nad srpskim civlima i zarobljenicima u Medačkom džepu 1993. penzionisani general Rahim Ademi oslobođen je juče, pred Županijskim sudom u Zagrebu, svih optužbi, dok je drugooptuženi Mirko Norac osuđen na jedinstvenu kaznu od sedam godina zatvora zato što je znao za zločine, a nije ih sprečio.
Prvooptuženi za ratne zločine nad srpskim civlima i zarobljenicima u Medačkom džepu 1993. penzionisani general Rahim Ademi oslobođen je juče, pred Županijskim sudom u Zagrebu, svih optužbi, dok je drugooptuženi Mirko Norac osuđen na jedinstvenu kaznu od sedam godina zatvora zato što je znao za zločine, a nije ih sprečio. Tužilaštvo i advokati Mirka Norca najavili su žalbe na presudu.
Generali su tokom suđenja prebacivali odgovornost jedan na drugog. Ademijeva odbrana je tvrdila kako je postojala dvostruka linija komandovanja, te da je akcijom rukovodio načelnik Glavnog štaba Hrvatske vojske pokojni Janko Bobetko preko admirala Davora Domazeta Loše, koji su naređenja prenosili direktno Norcu, koji je vodio sektor 1 u kojem su zločini i počinjeni. S druge strane, Norac je tvrdio da sektor 1 nije postojao, te da je akcijom komandovao prvooptuženi Ademi.
Zločini u Medačkom džepu
Presuda je doneta godinu dana od početka suđenje, koje je Haški tribunal 2005. prepustio hrvatskom pravosuđu. Tokom postupka je saslušano više od sto svedoka, a penzionisani generali optuženi su po komandnoj odgovornosti za zločine u akciji Medački džep u kojoj su, prema navodima optužnice, ubijena 23 srpska civila i pet zarobljenika, od kojih su neki okrutno zlostavljani i masakrirani, razoreno je 300 objekata, ubijena stoka i opljačkana imovina. Ademiju i Norcu stavljalo se na teret što nisu preduzeli predviđene mere da spreče te zločine.
Obrazlažući presudu, sudija Marin Mrčela rekao je da je Norac kriv zato što je bio upoznat sa svim zločinima na terenu, ali da nije preduzeo ništa kako bi zločinca kaznio. Ustanovljeno je kako je postojao Sektor 1 i da je Norac imao punu komandnu odgovornost nad 9. brigadom i pridruženim jedinicama. Norac je po dve tačke optužnice osuđen na po pet godina zatvora, odnosno jedinstvenu zatvorsku kaznu od sedam godina. Prema navodima Mrčele, Ademi je oslobođen zato što nije imao punu komandnu odgovornost, jer je sva ovlašćenja imao Davor Domazet Lošo.
– Ja sam znao da nisam kriv ni za kakav zločin. Zahvaljujem Sudskom vijeću što je donijelo ovakvu odluku. Od 1993. sam živio u agoniji i tek sada mogu početi normalno živjeti – kazao je Ademi novinarima, ali nije želeo da komentariše presudu za Norca. Ademi se zahvalio sudskom veću na, kako je rekao, korektnom postupku, kao i svim ratnim veteranima i ostalima na podršci tokom suđenja.
Portparol Tužilaštva Srbije za ratne zločine Bruno Vekarić smatra da su ove presude blaže od uobičajenih u procesima za ratne zločine. Vekarić je konstatovao da će biti zanimljivo videti reakciju Haškog tribunala.
– Da li je cilj da se zadovolje pravda i žrtve i da se kazne zločinci ili ćemo opet nekim političkim ili drugim pritiscima i kalkulacijama gledati da samo otaljamo te predmete zarad nekih međunarodnih pritisaka – upitao je Vekarić.
On je istakao da kazna treba da stigne sve one koji su odgovorni za ratne zločine. „Mislim da je to u interesu svakog društva. Da li se to tako dešava i kod naših komšija u regionu, ostavljam građanima da procene sami“, dodao je Vekarić.
Suđenje generalima Ademiju i Norcu prvi je predmet koji je Haški tribunal prepustio hrvatskom pravosuđu. Norac već odslužuje zatvorsku kaznu od 12 godina u zatvoru Lepoglava, zbog zločina nad civilima u oblasti Gospića 1991. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.