Ukupno 3.359 prijava za legalizaciju bespravno podignutih objekata u Šapcu podneto je još 2005, od čega 2.125 u zonama gde se plaća naknada za uređenje građevinskog zemljišta. Iako se očekivalo konačno uvođenje reda u ovoj oblasti, ugovor sa Javnim preduzećem za građevinsko zemljište sklopio je svega 331 vlasnik.


Jedan od razloga su i tarife za legalizaciju, tako da se u prvoj zoni za kvadratni metar poslovnog prostora plaća oko stotinu evra, a nešto manje i za stambenu namenu. Drugi razlog je izuzetno zamršena papirologija. Zbog toga potekla je ideja da se formira posebna služba – servis u okviru JP za upravljanje građevinskim zemljištem koja bi obavila postupak legalizacije. Ovaj servis bi vodio ceo postupak, od početka do kraja, kontaktirajući sa svim gradskim plansko-urbanističkim službama.

S obzirom na to da je u proseku potrebno oko 270 dana da bi se sve potrebne dozvole i saglasnosti izvadile kod novogradnje, onda ne čudi što vlasnici bespravno podignutih objekata izbegavaju posao legalizacije. S druge strane posle legalizacije podignuti objekti imaju drugu vrednost, a njihovi vlasnici mogućnost prodaje, kao i podizanja kredita. Za Grad Šabac legalizacija je izuzetno finansijski značajan posao zbog sredstava koji bi se slili u budžet i omogućili tako potrebnu komunalnu infrastrukturu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari