Advokat Boris Zorko: Hapšenje Vranja opasan presedan i frapantan dokaz nesaradnje 1Foto: FoNet/Aleksandar Barda

Hapšenje bivšeg visokog funkcionera Federalne uprave policije BiH Edina Vranja u Srbiji je opasan presedan i frapantan dokaz nesaradnje tužilaštava dve zemlje, izjavio je FoNetu njegov pravni zastupnik, advokat Boris Zorko.

Zbog takve nesaradnje, kako je naglasio, svako protiv koga je vođen i obustavljen neki postupak u jednoj od država, može očekivati da će za istu stvar postupak biti pokrenut u drugoj.

Zorko nema saznanja da je tužilaštvo Srbije imalo prigovor, niti dostavilo bilo kakve nove dokaze u vezi istrage vođene protiv Vranja za ratne zločine u Goraždu 1993. i 1994. godine, a koja je u BiH obustavljena 2018. godine, posle detaljnog ispitivanja.

Prema njegovom objašnjenju, imamo konkretnu situaciju u kojoj se, posle vođenja istrage jednog tužilaštva, javlja drugo i namerava ili već sprovodi istragu povodom istih događaja.

Razumno bi bilo da tužilaštvo Srbije podatke o tome dostavi nadležnom tužilaštvu BiH. Po mojim saznanjima, tužilaštvo Srbije nije obelodanilo nikakve nove dokaze u odnosu na ono što je tužilaštvo BiH izvodilo, i upravo u tome je srž problema, predočio je Zorko.

On smatra da je očigledno reč o postupanju suprotnom sporazumu tužilaštava dve države, koji predviđa razmenu informacija i obaveštenja za lica od interesa za njihovo postupanje.

Ta saradnja je zatajila, ocenio je Zorko i ukazao na suštinski apsurd da jedno lice prolazi istragu dva tužilaštva povodom istog događaja.

Vranj je prošao sve bezbednosne provere prilikom izbora na visoku funkciju u Federalnoj upravi policije BiH, podseća njegov pravni zastupnik, koji nema informaciju da su postojale bilo kakve primedbe, niti prigovori, pogotovo ne kad je u pitanju umešanost u ratne zločine.

Zorko nije želeo da iznosi konkretne detalje iz istrage u Srbiji, jer je postupak poverljiv, ali smatra ključnim da je reč o istim činjenicama i okolnostima koje su bile predmet istrage tužilaštva BiH.

Vranj je uhapšen 12. septembra na graničnom prelazu Uvac kod Priboja. Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije je saopštio da je za njim bila raspisana policijska potraga, „zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika”.

Nalazi se u pritvoru pod sumnjom da je, od januara 1993. do oktobra 1994. godine, kao islednik u logoru u Goraždu, učestvovao u maltretiranju i prebijanju ratnih zarobljenika, pripadnika Vojske Republike Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari