Advokat koji je voleo umetnost 1Foto: Stanislav Milojkovic

U Beogradu je nedavno iznenada preminuo advokat, nekadašnji odbornik u Skupštini grada Beograda i poslanik republičkog parlamenta Demokratske stranke Srbije Đorđe Mamula.

„Ostavio je veliki i neizbrisiv trag, kako u političkom životu Srbije i DSS, kojoj je ostao veran do poslednjeg dana, tako i u advokatskoj profesiji u kojoj je važio za jednog od najboljih beogradskih advokata“, navela je DSS.

Mamula je rođen u Beogradu 1951, gde je završio gimnaziju i Pravni fakultet.

Profesionalno se celog života bavio advokaturom. Politika mu je bila strast, što je pokazao još u gimnazijskim danima.

Pažljivo je slušao šta govore stariji, posebno njegov otac u razgovoru sa prijateljima.

Čuveni studentski protest 1968. nije mogao da zaobiđe.

„U dvorištu Filozofskog fakulteta kao u grotlu. Čuju se govori. Daju mi „Student“. Ispred SANU srča. Vidim policajca na konju sa šlemom i palicom u ruci. Kaže mi – Mali, idi kući…“, prisećao se Mamula pre tri godine u razgovoru sa Radetom Radovanovićem za vikend rubriku Danasa „Ljudi, sećanja“.

Bio je narodni poslanik u Skupštini Republike Srbije u sazivima od 2001. do 2004, od 2004. do 2007. i od 2007. do 2008. godine.

Učestvovao je u pisanju aktuelnog Ustava Srbije 2006. godine.

DSS sam godinama pratila i sa Mamulom sarađivala. Uvek je bio spreman za razgovor, izjavu, otvoren za drugačije stavove i mišljenja. Jeste DSS tradicionalna, konzervativna stranka, ali moje davnašnje iskustvo pokazivalo je da mnogi u ovoj stranci nisu zadrti ekstremni desničari, već pristojni ljudi koji umeju da saslušaju i drugačije mišljenje. Ja sam tako sa Mamulom, u holu Skupštine Srbije, često vodila interesantne dijaloge. Nije mu nimalo smetalo što su moji politički stavovi drugačiji, štaviše, dopadala mu se „razmena mišljenja“.

Mamula je bio gospodin. Voleo je umetnost, film, pozorište, muziku. „Najviše sam voleo da idemo u Narodni muzej, jer bih tamo trčao po salama. Sećam se da je jedan čovek rekao ženi koja je tamo radila: „Pa šta ako trči, dete je. Neka prvo nauči gde je muzej, a sutra će kao mi danas da uživa u platnima velikih majstora“, prisećao se Mamula svog srećnog detinjstva koje ni različiti turbulentni politički događaji nisu mogli da pomute.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari