Sistem podele vlasti u Srbiji nije u ravnoteži i tužilaštvo trpi različite pritiske što se posebno pokazalo u radu pravosudnih organa nakon tragedije u Novom Sadu, kažu sagovornici Danasa nakon odluke Advokaste komore Srbije da 11. decembra bude jednodnevna obustava rada.
Kao jedan od razloga ovakve odluke Upravni odbor AKS navodi mešanje izvršne vlasti u rad pravosuđa, a Vladimir Terzić, advokat, kao najveći problem ističe „direktan uticaj predsednika republike na sudsku vlast“.
„Mešanje izvršne vlasti se ogleda, pre svega u direktnom uticaju koji vrši predsednik republike, dajući sebi za pravo da usmerava istragu tužilaštva u Novom Sadu, daje svoje ocene rekonstrukcije železničke stanice, govori koga treba uhapsiti. Tako smo posle njegove izjave da mu je bivši ministar Vesić prijatelj, dobili njegovo ekspresno oslobađanje iz pritvora, uz obrazloženje suda u rešenju koje ima obrise oslobađajuće presude. Sa druge strane, rekao je da građane koji trenutno protestuju vozači smeju da gaze automobilima“, kaže Terzić.
Za najavljenu obustavu kaže da ima protestni i upozoravajući karakter.
„Ukoliko se presija na rad sudova nastavi, pritisak na tužilaštva, izostanak suštinske javne rasprave u vezi sa sistemskim zakonima Krivičnom zakoniku i Zakoniku o krivičnom postupku, pre svega, onda će advokatura morati da reaguje“, ističe Terzić.
Kada se govori o narednim koracima, advokat Terzić navodi da mogu da idu u pravcu obustave rada u dužem trajanju.
„Takvu odluku bi mogla da donese skupština ili konferencija svih advokata Srbije, u zavisnosti od odnosa, pre svega izvršne vlasti prema zakonodavnoj i sudskoj“, kaže Terzić.
Ipak, ističe da nisu svi članovi Upravnog odbora bili za obustavu rada.
„Bio je predlog da se samo izda saopštenje kojim bismo podržali proglašene zahteve od područnih advokatskih komora, ali, ipak, razum je preovladao pa je jednoglasno izglasana obustava rada koja će biti 11. decembra. Moje mišljenje je da nije dobro što je Advokatska komora Srbije, kao krovna organizacija, zakasnila sa reakcijom, pa ovakvu odluku Upravnog odbora smatram saniranjem nastale štete“, zaključuje Terzić.
Viktor Gostiljac, bivši predsednik Advokatske komore, podržao je ovakvu odluku, naročito jer je, kako kaže, komora u potpunosti jasna u pogledu razloga obustave.
„Novosadska tragedija je otvorila čitav niz društvenih, pravnih i političkih pitanja i ovo nije trenutak za bilo kakvu nedorečenost. Ova odluka srpske komore izražava mnogo širi društveni revolt kojem smo svedoci i ona je u skladu sa studentskim zahtevima, što bih posebno istakao, jer mladima i te kako znači ovakva vrsta podrške. Dugo godina advokatura upozorava na činjenicu da je kod nas vlast peronalizovana a da institucije imaju sekundarni značaj“, kaže Gostiljac.
Govoreći o posledicama, ističe da su građani izgubili poverenje u važne institucije i da više „ne veruju da će istraga u vezi sa pogibijom u Novom Sadu ići u pravcu otkrivanja celokupne istine.“
Takođe, kao razlog obustave rada advokati navode izglasavanje zakona sa povredom procedure, a Gostiljac objašnjava kako do toga dolazi.
„Inicijativa za promenu zakona kod nas, uglavnom, ne dolazi od strukovnih udruženja, već od političkih činilaca, koji celu tu stvar posmatraju sa apekta popularnosti nekog predloga. Zbog toga redovno dolaze u sukob sa onima koji te zakone treba da primenjuju. Da bi to izbegli, zakazuju se rasprave preko leta, ili na brzinu, ili dok je u skupštini tuča. Naravno, dobro je da kod nas jos uvek ima ljudi i organizacija koje su poput AKS spremne da se tome suprotstave“, kaže bivši predsednik AKS.
Podsetimo, Upravni odbor Advokatske komore Srbije u saopštenju je naveo da za vreme obustave rada „članovi Komore neće postupati pred sudovima i drugim državim organima, izuzev u postupcima u kojima se rešava o pritvoru građana i u postupcima prema maloletnim učiniocima krivičnih dela.“
„Komore će moći da sačine podneske ukoliko je dan obustave poslednji dan roka za predaju podnesaka. Odluka je usvojena na vanrednoj sednici 5. decembra, a Upravni odbor AKS navodi da je doneta zbog nezakonitog načina donošenja i usvajanja zakona bez adekvatnog učešća struke i advokature, zbog neselektivnog procesuiranja odgovornih za tragediju u Novom Sadu i selektivnog procesuiranja učesnika protesta. Odluka je doneta i zbog sistematskog i dugotrajnog uplitanja izvršne vlasti u rad pravosuđa, te narušavanja načela podele vlasti u demokratskom društvu“, navodi AKS.
Autorka je polaznica Danasove škole novinarstva
Projekat „Danasova škola novinarstva je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.