Agenti filmskih kompanija kupuju kosu 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Maks Forste prvak u kozmetičkim i frizerskim pitanjima izjavio je da sada na stovarištu ima oko 8000 kilograma ženske kose, ali je potreba toliko velika da se zalihe moraju povećati.

Agenti filmskih kompanija kupuju kosu 2List Pravda piše da se kosa ocenjuje po veličini potražnje. Najbolju cenu ima prirodna crvena kosa, koja se najbolje vidi na filmu.

Isto tako dobro se plaća i za prirodnu belu kosu i za lepe sede vlasi. Mnogo se manje plaća kestenjasta ili blond kosa.

Kupovina „žive“ kose vrši se na naročiti način. Čim agent otkrije ženu lepe kose, ponudi joj izvesnu cenu i sklapa sa njom ugovor. Prema propisima ugovora kosa više ne pripada njoj.

Ona mora da je neguje na poseban način i mora da stvara lepe kovrdžice, da je čuva i četka i da joj održi prirodni i lep sjaj.

Posle šest meseci dolazi agent i stručno odseče kosu, zatim se kosa izmeri i plaća se po težini.

Velika potreba za ženskom kosom razmuljiva je kada se u obzir uzme da glavna zvezda za vreme jednog snimanja menja i po 20 perika, koje moraju imati istu nijansu kose.

Kod velikih filmova sa više stotina igračica često se potroši i po nekoliko hiljada perika.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Agenti filmskih kompanija kupuju kosu 3List Vreme piše da je g. Hitler izdao naređenje prošle nedelje prema kome su dvoboji između vojnika strogo zabranjeni.

Za one slučajeve gde samo dvoboj može da reši neki spor, pojedinci će moći da se bore, ali moraju da traže za to naročitu dozvolu.

List Vreme donosi nam i zanimljivost da je žena jednog bivšeg vojnika u Omete Peku u Meksiku rodila sijamske bliznakinje. Ova vest je zanimljiva jer žena ima već 12. dece, a otac koji je nekoliko puta već bio oženjen imao je 60. dece, od kojih je 45 još uvek živo.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

 List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari