Njegovi kritičari kažu da je dogmatičan i da odbija da sluša savete stručnjaka. Ali, sada iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad pokušava da se predstavi kao političar koji sluša i zbog toga je odlučio da ustanovi telefonsku liniju za pitanja običnih glasača. Građani koji predsedniku žele da iznesu svoje „probleme, žalbe, ili predloge“ sada će imati priliku da to učine pozivajući telefonski broj 111.

Njegovi kritičari kažu da je dogmatičan i da odbija da sluša savete stručnjaka. Ali, sada iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad pokušava da se predstavi kao političar koji sluša i zbog toga je odlučio da ustanovi telefonsku liniju za pitanja običnih glasača. Građani koji predsedniku žele da iznesu svoje „probleme, žalbe, ili predloge“ sada će imati priliku da to učine pozivajući telefonski broj 111. Službu će voditi saradnici iz predsedničke kancelarije. To je poslednji u nizu poteza koji imaju za cilj da osnaže sliku Ahmadinedžada kao čoveka od naroda koja mu je i pomogla da pobedi na predsedničkim izborima 2005.
I dok nastavlja da ignoriše stavove iranske elite koja kritikuje njegovu ekonomsku politiku zbog loše zamišljene kombinacije populističkih obećanja, uspostavljanje telefonske linije najverovatnije će pojačati njegovu sliku kao lidera koji se zalaže za stavove masa. Ta odluka dolazi u trenutku kada Ahmadinedžadova popularnost opada usled mračne ekonomske slike inflacije koja je u porastu, visoke stope nezaposlenosti i racionisanja benzina. Iranski predsednik je ranije pokušao direktno da komunicira s javnošću preko sopstvenog bloga koji je dostupan na engleskom, arapskom, francuskom i farsiju. On je svojim saradnicima takođe naložio da kompletiraju njegove stavove i govore za publikaciju, čime bi pokušao da prenese svoju poruku, oslobođenu filtera kritičkih medija.
Linija će biti otvorena narednog februara, tokom godišnjeg, desetodnevnog festivala Fajr, kada Iran obeležava godišnjicu Islamske revolucije iz 1979. Ideja se pojavila tokom predsednikovih ranijih turneja po provincijama širom Irana, tokom kojih se obraćao na desetinama hiljada ljudi. On je tada od osoba koje su prisustvovale njegovim obraćanjima tražio da njegovim saradnicima pošalju pisma sa svojim stavovima i zahtevima. Građani su u više od 40 odsto pisama, od ukupnih 7.2 miliona, tražili novac, dok su u ostalim molili da im se obezbede zaposlenje, smeštaj, ili medicinsko lečenje. Pomoćnici iranskog predsednika za sada su uspeli da odgovore na polovinu pisama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari