Alumni klub Pravosudne akademije (AKPA) poziva Visoki savet sudstva (VSS) i Državno veće tužilaca (DVT) da pre eventualne odluke o ponovnom otpočinjanju redovnog rada sudova i tužilaštava zatraže stručna epidemiološka mišljenja, propišu zaštitne mere i razmotre sve aspekte takve odluke.
AKPA smatra da bi vraćanje rada pravosuđa u punom kapacitetu trebalo biti postupno, posebno u većim mestima zbog velikog broja ljudi koji cirkuliše u sudovima.
„Epidemiološka zaštita građana i bezbedno održavanje suđenja moraju biti prioritet, posebno imajući u vidu da pristup na suđenja za mnoge građane nije stvar izbora, već obaveze. AKPA podseća na izazove koje stoje pred radom sudova i tužilaštava koji se ne mogu lako rešiti, a to su male sudnice u kome se teško može obezbediti socijalna distanca između učesnika u postupku, zatim pisarnice koje su organizovane tako da u njima istovremeno radi više desetina zaposlenog pomoćnog osoblja, uski hodnici bez ventilacije koji služe kao čekaonice za stranke, centralizovani klima uređaji“, stoji u saopštenju.
Kako su objasnili, postojaće potreba za zaštitnom opremom što nije uračunato u godišnje budžete.
„Neki od načina redukovanog rada sudova bi mogli biti precizno planiranje dnevnog broja suđenja, tako da se ne održavaju suđenja u svim sudijskim većima istovremeno, zatim uvođenje rada u dve smene i slično, a što bi bilo potrebno analizirati“, smatra AKPA.
Kada je u pitanju postupno povećavanje broja suđenja, prema njihovim rečima, trebalo bi odrediti prioritete, prvo najmasovnija sa najvećim društvenim značajem.
„Razumljivo je da bi usled smanjenog obima suđenja pored građana i pravnih lica bili pogođeni i advokati koji ne bi mogli ostvarivati prihode u obimu u kojem su to činili pre pojave virusa, što je finansijski problem koji bi trebalo rešavati finansijskim olakšicama i pomoći advokatskim kancelarijama“, navodi se u saopštenju AKPA.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.