AKPA: Plate srpskih sudija i tužilaca najniže u regionu 1Ilustracija Foto: FreeImages / Jason Morrison

Alumni klub Pravosudne akademije (AKPA) smatra da je pitanje plata sudija i tužilaca u Srbiji neopravdano zapostavljeno i predlaže preduzimanje niza konkretnih koraka koje bi u kratkom roku morale da dovedu do poboljšanja materijalnog položaja pravosudnih funkcionera i povećanja njihovih plata.

„Već dugi niz godina materijalni položaj nosilaca funkcija u pravosuđu uopšte nije tema kojom se neko u državi ozbiljno bavio, što se mora promeniti, jer je materijalna nezavisnost komponenta sudijske nezavisnosti i kao takva utiče na kvalitet pravosudnog kadra i primenu prava“, ističe AKPA u saopštenju i dodaje da još uvek nije kasno da se predloženi ustavni amandmani dopune garancijama materijalne nezavisnosti sudija i tužilaca koje bi mogle u punom smislu da osiguraju pravo na platu u skladu sa dostojanstvom sudijske, odnosno tužilačke funkcije.

AKPA navodi da će u okviru radnih grupa za izmenu Zakona o sudijama i Zakona o javnom tužilaštvu predložiti da se do prelaska sudskog budžeta u celini u nadležnost Visokog saveta sudstva (VSS) osnovica za obračun plate svake godine utvrđuje zakonom o budžetu, ali isključivo na osnovu predloga Viskog saveta sudstva (VSS) i Državnog veća tužilaca (DVT), koji moraju dobiti značajnije uloge po pitanjima materijalne sigurnosti sudija i tužilaca. Osim toga, biće predloženo i da se prati koeficijent opterećenosti predmetima svakog pravosudnog organa, te da se u onim sudovima i tužilaštvima u kojima postoji povećan obim posla plata po samom zakonu uvećava za sve vreme trajanja takvog stanja.

Takođe, AKPA je pozvala VSS i DVT da se uključe u debatu na temu materijalne sigurnosti tako što će izneti svoj stav o visini osnovne plate sudije i tužioca, kao i ocenu da li su ta primanja u skladu sa standardima propisanim zakonom.

„U najvećoj anketi sprovedenoj među nosiocima pravosudnih funkcija 2017. godine blizu 90 odsto sudija i tužilaca navelo je da njihove plate ne mogu osigurati materijalnu sigurnost njihovih porodica, što znači da sami smatraju da zakonske garancije u tom smislu nisu ispunjene. Ako se ima u vidu da su plate srpskih sudija i tužilaca ubedljivo najniže u regionu, da je njihova realna vrednost godinama opadala, kao i da su primanja diplomiranih pravnika sa položenim pravosudnim ispitom zaposlenih u privatnom sektoru često veće od primanja sudija i tužilaca, onda je jasno da je predložene mere potrebno sprovesti u kraćem vremenoskom roku, kako bi se zaustavile neželjene posledice, među kojima je najvažnija negativna selekcija u pravosuđu“, podseća AKPA.

Ukazuju i na to da se materijalni položaj polaznika Pravosudne akademije mora poboljšati.

Polaznici Akademije u toku obuke primaju nakandu koja je niža od one koju primaju sudijski i tužilački saradnici zaposleni u višim pravosudnim instancama i pored toga nemaju stalan radni odnos, što je nelogično rešenje, imajući u vidu da su time saradnici demotivisani u nastojanju da konkurišu za upis na Pravosudnu akademiju, koja je reformskim programom predviđena kao obavezan uslov za stupanje na pravosudnu funkciju“, dodaju u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari