Najstarija visokoškolska ustanova u regionu juga Srbije, Učiteljski fakultet u Vranju poslednjih godina intenzivirao je regionalnu naučnoistraživačku saradnju sa srodnim obrazovnim institucijama u okruženju, a s namerom da se u okviru primene Bolonjske deklaracije unapredi nastavno-naučni proces, ističe u razgovoru za Danas, dekan Učiteljskog fakulteta u Vranju dr Stana Smiljković.
Najstarija visokoškolska ustanova u regionu juga Srbije, Učiteljski fakultet u Vranju poslednjih godina intenzivirao je regionalnu naučnoistraživačku saradnju sa srodnim obrazovnim institucijama u okruženju, a s namerom da se u okviru primene Bolonjske deklaracije unapredi nastavno-naučni proces, ističe u razgovoru za Danas, dekan Učiteljskog fakulteta u Vranju dr Stana Smiljković.
– Ove aktivnosti sprovodimo u skladu sa činjenicom da je naš fakultet akreditovan za naučno-istraživački rad. Projekat čija je realizacija u toku nosi naziv „Škola u prirodi“, a prijavili smo i projekat „Vežbaonice kao nosioci razvojnih promena učenika osnovne škole“ – precizirala je Smiljkovićeva.
Na doktorskim studijama i Grci i Makedonci
Učiteljski fakultet iz Vranja svake godine upiše 150 studenata na osnovne studije. Nastavu sada pohađa oko 800 studenata iz regiona juga Srbije, a Fakultet ima odeljenje u Negotinu. U ovoj školskoj godini upisali smo i 20 kandidata na doktorske studije, a među njima ima i nekoliko Grka i državljana Makedonije, što govori o respektabilnosti naše obrazovne ustanove – naglasila je Stana Smiljković.
Ona najavljuje da je kod Ministarstva prosvete Učiteljski fakultet prijavio i projekat „Inovativni modeli u nastavi“, koji je primenljiv pa su stoga i očekivanja da će i on biti odobren. Ovaj projekat predviđa i održavanje seminara za nastavnike osnovnih škola iz Srbije.
Smiljkovićeva kaže da će Učiteljski fakultet u Vranju organizovati i međunarodne naučne skupove na temu „Savremeni trenutak u književnosti za decu“, a drugi u vezi sa aktuelnim projektom „Škola u prirodi“. U skladu s tim, Fakultet sa trideset profesora i saradnika paralelno razvija i značajnu izdavačku delatnost koja prati aktivnosti za pomenute projekte. Od 1993. godine do danas Učiteljski fakultet u Vranju izdao je u sopstvenoj produkciji oko 60 naslova, namenjenih pre svega studentima kao stručna literatura, a objavljeni su i radovi iz oblasti beletristike. Vranjski fakultet je jedini u Srbiji koji svake godine svoju izdavačku produkciju predstavlja na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu. U prošloj školskoj godini objavljeno je 14 knjiga u okviru Centra za naučnoistraživački rad i Centra za izdavačku delatnost. Knjige su štampane u skladu sa Evropskim štamparskim kodeksom. Tu je posebno značajna knjiga „Ekološka čitanka“, čiji su autori dr Stana Smiljković i dr Slavka Stojanović. Ova knjiga je predstavljena u na svetskom sajmu knjiga iz oblasti obrazovanja u Kelnu.
– Trudimo se da unapredimo saradnju sa srodnim fakultetima kako u Srbiji tako i u okruženju. Imamo odličnu saradnju s fakultetima u Somboru, Beogradu, Leposaviću, Užicu i Jagodini. Uspostavljena je značajna saradnja s Pedagoškim fakultetom u Skoplju, Bitolju i Štipu. U toku su ozbiljni razgovori o konkretizaciji saradnje s fakultetima u Trnovu i Staroj Zagori u Bugarskoj, preko Univerziteta u Nišu, u okviru kojeg radi i naša obrazovna ustanova – pojasnila je Stana Smiljković.
Za Učiteljski fakultet u Vranju posebno je značajna saradnja s Pedagoškim fakultetom u Ljubljani, ali i fakultetom u Kopru, pogotovu što je Slovenija članica EU, pa je zbog toga ubrzan protok novih naučnih saznanja, ali i inovacija u nastavno-naučnom procesu.
– Kroz ovu saradnju razmenjujemo profesore, programe, ali i literaturu, što i te kako koristi našem nastavnom osoblju, ali i studentima. Ta otvorenost samo može da pomogne svima u regionu, jer se ostvaruje dvostruki smer u razmeni ideja – kaže Stana Smiljković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.