Aktivni ugalj za neke apotekarski proizvod koga uvek imaju u kući, za druge nepoznanica. Neki ga poistovećuju sa probioticima, a Milica Đukanović, farmaceutkinja Farmaceutske komore Srbije objašnjava za Danas šta je zapravo aktivni ugalj koji se koristi u medicinske svrhe i kada se najčešće preporučuje.
– Aktivni ugalj se dobija zagrevanjem materijala bogatih ugljenikom na izuzetno visokoj temperaturi. Ovaj proces menja njegovu unutrašnju strukturu, čineći ga poroznim, sa puno malih pora i ogromnom ukupnom površinom. Ova struktura mu obezbeđuje veliku moć apsorpcije, odnosno sposobnost da se ponaša kao sunđer – navodi Đukanović.
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji aktivni ugalj se, napominje ona, koristi za hitno lečenje trovanja ili predoziranja jer za sebe može vezati širok spektar lekova, smanjujući njihove efekte.
– Najefikasniji je ako se primeni u prvih sat vremena nakon predoziranja ili trovanja, u dozi od 50g do 100g. Ali treba imati u vidu da ima slabu efikasnost kod trovanja alkoholom, iako se popularno koristi za lečenje mamurluka – ističe naša sagovornica.
Đukanović navodi još neke od upotreba aktivnog uglja koje su potkrepljene određenim dokazima.
– Preporučuje se kod prekomerne akumulacije gasova i to u dozi od 1g 30 minuta pre i posle svakog obroka. Takođe i kod dijarere, prema uputstvu prouzvođača, ali je to uglavnom 500-750mg, tri do četiri puta dnevno – dodaje farmaceutkinja.
Prema njenim rečima aktivni ugalj privlači i apsorbuje toksine, a kako ga ga naša creva ne apsorbuju, on se putem stolice zajedno sa toksinima izbacuje iz organizma.
– Za razliku od aktivnog uglja, probiotici ostvaruju svoje efekte na nivou creva, ali se tu i zadržavaju. Oni obnavljaju crevnu mirkofloru, sprečavaju rast i naseljavanje patogenih mikroorganizama – dodaje sagovornica Danasa, komentarišući razliku između aktivnog uglja i probiotika.
Ko može, a ko ne bi smeo da koristi aktivni ugalj?
Đukanović naglašava da se aktivni ugalj generalno smatra bezbednim, a ograničenje u upotrebi je preosetljivost na njega.
– On može da smanji resorprciju mnogih hranljivih sastojaka, dijetetskih suplemenata i lekova, pa je potrebno da se primenjuju odvojeno, u razmaku od minimum dva sata – napominje ona.
Aktivni ugalj, deca i trudnice
Kako kaže farmaceutkinja Farmaceutske komore Srbije aktivni ugalj može da se koristiti kod dece starije od tri godine, a za lečenje trovanja primenjuje se i kod mlađe dece. Trudnice i dojilje treba da konsultuju svog lekara pre primene aktivnog uglja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.