Akušersko nasilje mora postati krivično delo: Nakon smrti bebe u GAK-u u Nišu 1foto (BETAPHOTO/SAŠA ĐORĐEVIĆ/DS)

Unija žena Pokreta za decentralizaciju (PODES) zahteva od nadležnih da ispitaju slučaj sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo niškog Univerzitetskog kliničkog centra kada je Danica V. iz Niša izgubila bebu na porođaju nakon uredne trudnoće.

Bračni par iz Niša podneo je ranije Osnovnom javnom tužilaštvu krivčnu prijavu protiv lekara i zaposlenih u Klinici za ginekologiju i akušerstvo zbog nesavesnog pružanja lekarske pomoći zbog čega je, kako se navodi, njihova beba preminula.

Prema rečima ove Nišlijke, njena trudnoća bila je uredna do 19. novembra, kada se, zbog termina, javila u porodilište.

U krivičnoj prijavi se navodi da tokom više pregleda nije utvrđeno stanje plodove vode, kao i da je carski rez urađen sa zakašnjenjem, iako je urađen na vreme.

UKC Niš je saopštio da je doktorka koja je bila šef ekipe u momentu porođaja smenjena sa mesta načelnika odeljenja.

U saopštenju se dodaje da je pokrenut unutrašnji stručni nadzor, a da se čeka i obdukcioni nalaz.

PODES je takođe naveo da se zalaže da akušersko nasilje postane krivično delo u domećem zakonodavstvu, posebno zbog toga što je Srbija država sa negativnim prirodnim priraštajem.

Pokret podseća da i sada postoje zakonske norme, pravila i procedure, pa čak i međunarodni dokumenti kojih se akušersko osoblje mora pridržavati.

„Zakoni, ali i odnos medicinskog osoblja prema ženama koje nose u sebi novi život, moraju se menjati. Porodilišta su jedina mesta u zdravstvenom sistemu gde pacijenti dolaze sa osmehom i niko im tu sreću ne sme oduzeti. Porodilišta su mesta gde nastaje život, ali smo svedoci slučajeva  kada dolazi do smrti majke, bebe ili oboje“, navodi se u saopštenju.

U njemu se još kaže da je akušersko nasilje globalni problem, ali da je posebno izražen u zemljama sa niskim ekonomskim statusom stanovništva, kakva je Srbija.

„Na jugu Srbije akušersko nasilje nije retkost. Zabeleženi su brojni primeri, neki slučajevi su u istražnim postupcima, ali niko nije odgovarao zbog akušerskog nasilja“, dodaje se.

Unija žena PODES-a je pozvala žene koje su pretrpele akušersko nasilje da se jave radi pružanja pravne i psihološke pomoći.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari