Albanski političari sa juga Srbije jedinstveni su u stavu da neće bojkotovati srpske državne institucije zbog nedavnog uklanjanja spomenika poginulim pripadnicima OVPBM u Preševu. Kako navode za Danas, kriza u funkcionisanju lokalne samouprave u Preševu i eventualni vanredni lokalni izbori mogli bi samo dodatno da pogoršaju celokupnu situaciju i nanesu političku štetu pre svega onim partijama koje ne bi prošle cenzus.

Sedam predstavnika političkih partija Albanaca iz Preševa i Bujanovca neće danas razgovarati niti doneti odluku o zahtevima koji će predstavljati osnovu razgovora sa predstavnicima Vlade Srbije, a uz posredovanje OEBS u vezi sa vraćanjem i novom lokacijom za sporni spomenik poginulim pripadnicima OVPBM.

– Neće biti važnih promena zahteva u odnosu na one koje smo doneli na sednici prošle nedelje nakon uklanjanja spomen-obeležja od strane Žandarmerije. O tome se neće danas odlučivati – kaže za Danas lider Demokratske unije doline (DUD) Skender Destani.

On navodi da će se „proces legalizacije spornog spomenika uraditi u skladu sa zakonskom procedurom i preporukom predsednika Koordinacionog tela za jug Srbije Zorana Stankovića“ i dodaje da bi problem mogao da nastane oko određivanja lokacije gde staviti spomenik, jer ne postoji jedinstvo unutar albanskog političkog korpusa i dela organizacija civilnog društva.

– Cilj je da kroz dijalog, čija je posledica uklanjanje spomenika pripadnicima OVPBM, u dijalogu sa vlastima u Beogradu pronađemo rešenje i za probleme u ekonomiji, obrazovanju, korišćenju jezika i nacionalnih simbola, kao i poštovanju ljudskih prava – navodi Ragmi Mustafa, predsednik opštine Preševo i lider Demokratske partije Albanaca.

Za predsednika Nacionalnog saveta Albanaca (NSA) Galipa Bećirija sasvim je normalno što su po ovako „osetljivom pitanju predstavnici političkih partija Albanaca pokazali različite stavove pa i neslaganje oko zajedničkog nastupa“.

– Bez obzira na sve to, dijalog sa Beogradom mora nam pomoći da relaksiramo odnose i u tom smislu mislim da ćemo postići kompromis oko naših stavova, ali to očekujemo i od druge strane. Kompromis je mogao da bude rešenje i pre nego što smo dopali u ovu situaciju, koja je imala i refleksije u rušenju srpskih grobalja na Kosovu – naveo je Bećiri i dodao da će „Beograd sada teže no ikada povratiti poverenje Albanaca u državu i njene institucije“. 

SPC i SAD osuđuju rušenje srpskih grobalja na Kosovu i Metohiji

Beč, Beograd – Povodom talasa napada na srpska pravoslavna groblja širom Kosova i Metohije na zajedničkoj sednici Svetog arhijerejskog sinoda i Kosovskog odbora Svetog arhijerejskog sabora SPC, „sa gorčinom je konstatovano da četrnaestogodišnje međunarodno prisustvo na KiM nije donelo pravo, evropske standarde, civilizaciju srpskim svetinjama i narodu, niti sigurnost bilo kome, a da bezakonje i nepravda neće doneti dobra nikome“, objavljeno je juče na sajtu SPC. Nasilje i vandalizam na KiM juče je osudio i ambasador SAD pri OEBS Len Keli, koji je pozvao „kosovske vlasti da istraže te zločine i spreče buduće nelegalne akcije odmazde“. Keli je u obraćanju diplomatskim predstavnicima država članica OEBS apelovao da „sve strane u sporu oko spomenika u Preševu nastave da traže rešenje“, prenose agencije. J. T.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari