U Albaniji postoji izreka da Albanci više veruju u Evropsku uniju nego u Boga. To potvrđuju i istraživanja javnog mnjenja koja se godinama unazad sprovode u ovoj zemlji.
Prema poslednjoj anketi Albanskog instituta za međunarodne studije, 72 odsto građana Albanije želi da njihova država postane deo Unije. Samo njih devet odsto je protiv, dok ih je 13 odsto neopredeljeno. Analitičari iz Tirane, sa kojima je novinarka Danasa razgovarala na seminaru o spoljnoj politici u Draču, tvrde da nešto preko 50 odsto Albanaca veruje u Boga.
Da je Albanija toliko privržena evropskoj ideji, govore i podaci iz prethodnih godina. Čak 85 odsto ispitanika je prošle godine bilo za Evropsku uniju, a samo šest odsto njih protiv. Po godinama – 2006. je skoro 93 odsto građana bilo za EU, 2007. njih 94 odsto, a 2008. čak 95 odsto. Nešto manje podrške je bilo 2009, kada je EU zahvatila ekonomska kriza (85 odsto). Ipak, već sledeće godine cifra se popela na 93 odsto. Kada su evrointegracije Albanije bile na ledu 2011. i 2012, podrška za ulazak u EU pala je na 80, odnosno 86 odsto.
Ako se uzmu podaci iz ostalih zemalja Zapadnog Balkana, očito je da Albanci najviše iščekuju ulazak svoje države u Uniju. Naime, podrška evrointegracijama Srbije ove godine pala je na samo 54 odsto. Kada je reč o drugim zemljama, 57 odsto Crnogoraca veruje da njihova zemlja treba da bude deo EU, 60 odsto Makedonaca i 72 odsto građana Kosova.
Prema istraživanju Albanskog instituta za međunarodne studije, albanska vlada je bila najodgovornija što Albanija prošle godine nije dobila status kandidata za članstvo u EU u decembru, već ga je dobila u junu 2014. Kao najvažniji razlog zbog koje vlasti u Tirani nisu dobile zeleno svetlo u decembru, građani su naveli nedostatak vladavine prava. U ovogodišnjem istraživanju, 52 odsto ispitanika je navelo da su integracije važne, ali da ne bi trebalo da budu prioritet Albanije, dok ih je 33 odsto istaklo da su veoma važne. Na pitanje šta najviše očekuju od ulaska u EU, 29 odsto Albanaca je odgovorilo da je to povećanje radnih mesta, a 17 odsto smanjenje siromaštva. Jedno od pitanja u upitniku bilo je i da li EU treba da prihvati Albaniju u svoje redove čak i ako nije spremna, 41 odsto ispitanika je odgovorilo potvrdno, a 34 odsto negativno.
Neki se nadaju ulasku 2015.
Ko je u Albaniji najodgovorniji kada je reč o evrointegracijama? Građani smatraju da je to vlada, zatim parlament, pa tek potom političke stranke i albansko društvo. Zanimljivo je da Albanci informacije o EU najviše dobijaju preko televizije, zatim interneta, novina i radija. Mada, najviše njih tvrdi da je „prosečno obavešteno o integracijama“. Iako su veliki evrofili, Albanci ipak smatraju da će njihova zemlja ući u EU tek nakon 2020. Interesantno je da deo ispitanika misli da će Albanija postati članica sledeće godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.