Premijer Albanije Salji Beriša priznao je poraz na opštim izborima koji su održani u nedelju i tako prokrčio put za nesmetanu predaju vlasti lideru opozicije Ediju Rami, čija je koalicija sa socijalistima na čelu odnela pobedu, osvojivši 53 odsto glasova. Berišinim demokratama poverenje je ukazalo 36 odsto birača, što je za 12 odsto manje nego na prethodnim izborima.


„Ovo su bili najslobodniji i najpošteniji izbori u Albaniji do sada. Čestitam svom političkom protivniku na pobedi“, rekao je juče pred svojim partijskim saradnicima Salji Beriša, tri dana pošto je rekao da veruje u pobedu.

Beriša je preuzeo odgovornost za loš izborni rezultat. On je rekao da će se povući s funkcije lidera demokrata, ali će vršiti dužnost premijera do zasedanja parlamenta u avgustu, nakon čega će biti aktivan samo kao poslanik.

Koaliciji levog centra pripalo je 84 od ukupno 140 poslaničkih mesta, dok je Demokratska partija osvojila 56 mandata, saopštila je Centralna izborna komisija pošto su prebrojani gotovo svi glasovi. Socijalistička partija je osvojila 67 poslaničkih mesta, dok je preostalih 15 otišlo u ruke Socijalističkom pokretu za integraciju, koji predvodi bivši premijer Ijlir Meta. Po jedno mesto dobile su dve male stranke – Ljudska prava, koja zastupa pripadnike grčke manjine u Albaniji, i Hrišćansko-demokratska partija.

Kako je navela Izborna komisija, zahvaljujući povratku u zemlju u protekle dve godine više desetina hiljada Albanaca koji su bili na privremenom radu u Grčkoj i Italiji, zabeležena je izlaznost od 53,5 odsto. Međunarodni posmatrači su saopštili da su osetili olakšanje pošto je Beriša priznao izborni rezultat, jer su strahovali da njegovo trodnevno odsustvo iz javnosti ukazuje da će njegova stranka organizovati ulične proteste zbog ishoda izbora.

Pripadnici socijalista bojkotovali su Parlament i više od godinu dana redovno organizovali proteste nakon prethodnih izbora 2009, tvrdeći da su izbornu utakmicu pokrale Berišine demokrate. Nedavne izbore u Albaniji pratilo je 900 lokalnih i međunarodnih posmatrača, uključujući misiju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) od 380 članova. Njihova procena da li su izborima ispunjeni evropski standardi pomoći će da se utvrdi da li Albanija može da se pridruži zemljama Zapadnog Balkana – Makedoniji, Srbiji i Crnoj Gori – koje su zvanično dobile status kandidata za članstvo u EU.

Politička dominacija Saljija Beriše (68) u Albaniji traje od svrgavanja komunističke vlade 1991. Bio je prvi albanski nekomunistički predsednik (od 1992. do 1997), a na premijerskoj funkciji je od 2005. Tokom dva premijerska mandata obećavao je da će iskoreniti korupciju, smanjiti poreze, privući strane investicije u zemlju i unaprediti infrastrukturu. Navodno je za vreme oružanih sukoba na Kosovu bio jedan od glavnih snabdevača oružjem albanskih pobunjenika. Slovi za odličnog govornika, a oduvek se suočavao s optužbama za autoritarnost.

Rama i „kozmetika“

Edi Rama (48) je bio ministar kulture, omladine i sporta od 1998. do 2000, a od 2000. do 2011. gradonačelnik Tirane. Lider socijalista postao je 2005. Kao prvi čovek albanske prestonice ostaće poznat po tome što je srušio veliki broj nelegalnih zgrada. Uživao je veliku podršku tadašnjeg premijera Ijlira Mete.

Zahvaljujući Rami, Tirana je dobila dosta zelenih površina, a fasade starih zgrada obojene su u žive, svetle boje. Kritičari su mu, međutim, zamerali da je previše pažnje poklonio „kozmetici“, a malo gorućim problemima, kao što su struja i pijaća voda. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja. Između ostalog, organizacija „Siti mejors“ sa sedištem u Londonu ga je 2004. proglasila za gradonačelnika godine na osnovu glasova putem interneta. Naredne godine se u Tajmu našao među 37 „evropskih heroja“, koje je magazin nagradio za doprinos promenama nabolje u svetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari