Celokupna nedeljna italijanska štampa na prvim stranicama piše o definitivnom ujedinjenju između Italije i Albanije.
Albanci će uživati u Italiji sva prava kao i Italijani, i od sada će važiti zakon – „Jednaka dužnost i jednaka prava“, piše list Vreme pre 80 godina.
“Duče je rekao da sada nastaje novo doba napretka na svim poljima za Albaniju”, navodi se u tom listu.
List Vreme piše i o izlivanju reka i navodi da su Sava, Kolubara i Tamnava još uvek u porastu.
“Iako se vreme prolepšalo, Sava, Kolubara i Tamnava su još uvek u porastu, nešto slabijem nego juče”, piše Vreme i dodaje da je i Drava počela da plavi.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Pregovori između Rusije i zapadnih sila došli su na mrtvu tačku, navodi se u listu Pravda pre 80 godina.
Još nije nađena kompromisna formula između Londona i Moskve. Izgleda da je baltički problem mnogo teži nego što se u prvom trenutku verovalo, piše u tom listu.
“Englezi predlažu formulu koju su upotrebili garantujući bezbednost Poljske. Međutim ovakav izlaz kakav predlažu Englezi ima i svoje slabe strane. Iz ovog razloga Rusija nije zadovoljna engleskim predlogom o garantiji baltičkih država, koja bi stupila u dejstvo na inicijativu ugroženih malih država”, piše u listu Pravda.
U proglasu koji je Gebels uputio nemačkom narodu, a koji prenosi list Pravda, ističe se važnost bavljenja jugoslovenskog kneževskog para, i poziva se nemački narod da sutra manifestuje prijateljstvo prema jugoslovenskom narodu.
“Glavni grad Nemačke bio je ovih dana u znaku jedne zvanične posete. Celokupna štampa, a naročito štampa Jugoslavije, podvlači važnost posete jugoslovenskog kneza namesnika vođi Rajha”, navodi se u tom listu.
Listovi sa velikim oduševljenjem pišu o ovoj poseti i naročito ističu svečani doček kojim je Berlin primio kneževski par prilikom njihovog dolaska.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.