U broju 190 Plavih strana od 3/4. septembar ove godine na XI strani dodatka navedena je izjava gospodina Rize Haljimija – „da u Medveđi postoji fakultet, ali da uslovi nisu prilagođeni za studiranje, pre svega za Albance, navodeći da se znanja teško stiču uz simultano prevođenje, da opština nema studentski dom i sl.“.


Kao koordinator visoko školske jedinice Pravnog fakulteta u Nišu u Medveđi iskazujem ovom prilikom neslaganje sa stavovima gospodina Haljimija. Naime, ove godine upisana je treća generacija studenta, među kojima i studenti albanske narodnosti i u proseku su oni dosad činili oko 25 odsto studenata koji se školuju na teret budžeta Republike Srbije. U daljem tekstu navodimo i konkretne činjenice kojim dokumentujemo naše stavove.

Studenti albanske narodnosti su zahvaljujući svojim znanjima u sve tri godine upisivani kao studenti koji studiraju na teret budžeta. Svake godine obezbeđen je kvalitetan simultani prevod predavanja, uz maksimalni napor profesora Pravnog fakulteta u Nišu da se metodološke jedinice maksimalno pojasne. Da je to bilo uspešno govori i činjenica da je više od 70 odsto upisanih albanskih studenata upisalo sledeću godinu studija u budžetskom statusu, ostvarujući i bolji uspeh od mnogih studenata srpske narodnosti. Svake školske godine studenti albanske nacionalnosti besplatno dobijaju prevedene udžbenike profesora našeg fakulteta, u organizaciji Koordinacionog tela republike Srbije, tako da su imali, imaju i imaće svu potrebnu literaturu za nesmetano i kvalitetno studiranje. Sa svim studentima se radi u potpunosti po akreditovanom programu Pravnog fakulteta u Nišu i, prateći rezultate studenata, pokazuje se da albanski studenti postižu više nego zadovoljavajući uspeh, pri čemu neki od njih insistiraju da ne bude simultanog prevoda, ali se isti i dalje obezbeđuje.

Svake godine prilikom polaganja prijemnog ispita studenti albanske narodnosti dobijaju prevedeni test na albanski i u podjednakom su položaju sa ostalim studentima i po tom pitanju. U saradnji sa Koordinacionim telom RS objavljen je srpsko-albanski leksikon pravnih pojmova početkom ove godine i omogućeno korišćenje istog studentima albanske nacionalnosti. Sa zadovoljstvom možemo reći da će u drugu i treću godinu osnovnih studija biti upisani i albanski studenti, jer su ostvarili zadovoljavajući uspeh, a teško da bi do toga došlo da Pravni fakultet u Nišu i Koordinaciono telo Republike Srbije za Preševo, Bujanovac i Medveđu nisu uložili značajne napore da se i tim studentima prenesu potrebna znanja za pozitivno okončanje ispita.

Plašimo se da izjave slične izjavi gospodina Haljimija mogu da samo destimulišu sadašnje i buduće studente albanske narodnosti, posebno kad se daju provizorno, bez argumentacije i činjenice da našu jedinicu u Medveđi gospodin Haljimi nikad nije posetio, da se direktno upozna sa stanjem i utiscima studenata. Sa stanovišta fakulteta zadovoljni smo činjenicom da svim zainteresovanim omogućimo sticanje znanja i ostvarujemo školovanje budućih pravnika bilo koje nacionalnosti, građana Republike Srbije.

Nadamo se ćete u skladu sa Zakonom o informisanju objaviti stav Pravnog fakulteta u Nišu, kao jednog od pomenutih fakulteta u izjavi gospodina Rize Haljimija.

Prof. dr Zoran Ćirić, koordinator visoko školske jedinice u Medveđi Pravnog fakulteta u Nišu

Prof. dr Predrag Dimitrijević, dekan Pravnog fakulteta u Nišu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari