Ove godine obeležene su brojne važne godišnjice, a ujedno ovo je i značajna godina kako za Srbiju, tako i za neka važna pitanja u svetu.
Kod nas je to svakako pitanje Kosova i Metohije. Svedoci smo brojnih poteza svetske zajednice koji nam ne idu naruku, ali ipak čvrsto verujem da će pažljivo osmišljena spoljna politika dovesti do kompromisa i najboljeg i najbezbednijeg rešenja za naše građane na Kosovu i Metohiji, kao i do poštovanja ljudskih prava svih. U svetu, velika tema je svakako porast autoritarizma, ali nažalost i sve češći teroristički napadi. Ne mogu a da ne pomenem i prirodne nepogode koje su dovele do tragičnih posledica. Srbija mora da bude jaka i spremna – kaže princ Aleksandar Karađorđević o godini na izmaku, koju je obeležilo više jubileja – 100 godina od završetka Prvog svetskog rata i stvaranja Jugoslavije, 130 godina od rođenja njegovog dede kralja Aleksandra Ujedinitelja, Kraljevski dom je dobio podmladak…
U novogodišnjem razgovoru za naš list starešina Kraljevskog doma Karađorđević govori, između ostalog, o pravnom statusu Kraljevske porodice, zbog čega ne dovodi u pitanje ostanak u Dvorovima na Dedinju, odnosu prema politici i aktuelnoj vlasti.
* Patrijarh Irinej je, nedavnom izjavom da je SPC za vraćanje monarhije u Srbiji, ponovo uzburkao javnost. Šta Vama znače takve izjave i da li se i Vama čini da se danas, 17 i po godina posle Vašeg trajnog povratka u Srbiju, o monarhiji mnogo manje govori nego 1991. kad ste prvi put došli u otadžbinu? Zbog čega je to tako?
– Velika je čast, ponos i privilegija kada NJegova Svetost, naš Patrijarh, to izgovori. Ipak, veza između Crkve i Kraljevske porodice uvek je bila prisna i jaka, i ovo nije prvi put, niti je to prvi patrijarh, koji je javno rekao da podržava monarhiju. Nakon našeg povratka, prirodno, više se govorilo o ovoj temi, bila je to stvar aktuelnosti, a danas su ljudi ideološki podeljeni kao i u svakom drugom društvu – ima onih koji su za, a ima i onih koji su protiv. Na meni je da ukažem na dobre strane ustavne parlamentarne monarhije, a to su stabilnost, jedinstvo i kontinuitet. To je socijalno napredan oblik vladavine koji je čvrsto ukorenjen u skandinavskim zemljama, Velikoj Britaniji, Australiji, Kanadi, Novom Zelandu, Japanu, Španiji, Belgiji, Holandiji i tako dalje.
* Da li je Vaša posvećenost isključivo humanitarnom radu stvar lične odluke ili sticaja političkih okolnosti u Srbiji?
– I jedno i drugo. Moja supruga princeza Katarina i ja smo svesno odabrali da se posvetimo humanitarnom radu, a kako se vremenom naša pozicija u društvu ustalila, i kako smo se suočili sa tim da je potrebno neverovatno mnogo ulaganja i sredstava da se pomogne našem društvu, tako se i naša posvećenost humanitarnom radu dodatno povećala. Vrlo sam ponosan na to da obe naše fondacije rade dobro – Fondacija princeze Katarine, zajedno sa humanitarnim organizacijama Lajflajn u Čikagu, NJujorku, Torontu, Londonu i Atini, samo tokom ove godine obezbedila je medicinsku pomoć u vrednosti od oko tri miliona evra, a moja Fondacija za obrazovanje i kulturu tradicionalno je nagradila najbolje maturante i dodelila brojne stipendije u oblasti IT obrazovanja, kao i za svetske vojne akademije.
* Koji su razlozi, prema Vašem mišljenju; zbog kojih je Srbija jedna od malobrojnih država koja nije zakonski rešila status svoje Kraljevske porodice, iako je sa svoje dve autohtone dinastije u modernoj istoriju takođe retkost u ovom delu Evrope?
– Nadam se da će to pitanje biti rešeno, kako za moju porodicu tako i za sve ostale, mada ima i važnijih pitanja koja takođe nisu rešena. Svakako će konačno rešavanje statusa Kraljevske porodice biti od koristi kako za Karađorđeviće, tako i za građane Srbije i državu Srbiju.
* Da li se Vaš ostanak u Kraljevskim dvorovima na Dedinju uopšte može dovesti u pitanje, bez obzira na važeći Zakon o restituciji i nove zakone u najavi?
– Ne dovodim to u pitanje, dvorski kompleks na Dedinju izgradio je moj deda Kralj Aleksandar Prvi, finansiravši ga sopstvenim sredstvima za šta imam apsolutne dokaze. U pitanju je neporecivo privatna imovina što se u svakom civilizovanom i demokratskom društvu poštuje i čuva. Očuvanje i popravke dvorskog kompleksa u velikoj meri finansirani su upravo iz mojih privatnih sredstava. Državi i dosadašnjim vladama mogu da zahvalim na tome što su uvidele i istorijsku važnost kompleksa pa pomažu njegovo održavanje koliko mogu. Dva dvora, Kraljevski i Beli, imala su neverovatnu istoriju pre, tokom i posle Drugog svetskog rata. Istorija dvorskog kompleksa mora biti sačuvana, a kompleks je otvoren za javnost od kad smo se moja porodica i ja vratili u otadžbinu pre 17 godina. Svi simboli prošlosti su u potpunosti očuvani i mogu da se vide, a ja uvek volim da kažem da jedino diktatori brišu istoriju.
* Kako ocenjujete odnose Kraljevskog doma sa aktuelnom vlašću, nastale iz Srpske radikalne stranke koja nije baš blagonaklono gledala na Vaš dolazak 1991. u Srbiju?
– Morate da imate u vidu da je monarh u ustavnim parlamentarnim monarhijama uvek neutralan, izvan i iznad dnevne politike. U tom smislu, moji odnosi sa svim političkim akterima su korektni, pa tako i sa aktuelnom vlašću.
* Kao borac za demokratizaciju Srbije u vreme režima Slobodana Miloševića i jedan od osnivača DOS-a, mnoge monarhiste ste zapanjili prisustvom na inauguraciji Aleksandra Vučića za predsednika Srbije, potom na skupštinskoj izložbi „Umetnost koja čeka pravdu“, a mnogi ne razumeju ni često prisustvo u Dvoru aktuelne predsednice parlamenta, koja je skupštinski život u Srbiji pretvorila u karikaturu. Šta Vi kažete na sve to?
– Ne vidim tu ništa čudno. Sa našim predsednikom gospodinom Vučićem i ministrima imam veoma dobar uzajamni odnos. Poštujem šefa naše države i prirodno je da budem njegov gost na raznim ceremonijama, a i on je uvek dobrodošao na Kraljevski dvor. Gospođa Maja Gojković je takođe naš prijatelj, a pojedinačne političke odluke i poteze koje političari sprovode, ne volim da komentarišem i u skladu sa svojom pozicijom radije ostajem neutralan.
* Da li je Srbija dostojno države ratne pobednice tokom protekle četiri godine obeležila sve važne događaje iz Prvog svetskog rata i na kojoj način je Kraljevski dom Karađorđević u to bio uključen?
– Smatram da su godišnjice obeležene nizom lepih događaja i manifestacija i ponosan sam što je moja porodica bila deo mnogih. „Senku“ na Srbiju kao pobednicu je bacio skup u Parizu, ali mislim da je važno da i u takvim trenucima ostanemo dostojanstveni jer znamo svoju istoriju koju ne može da promeni jedan nemili događaj sadašnjice.
* Šta mislite o pariskim skandalima sa zastavom samoproglašene kosovske države i rasporedom sedenja šefova država na ceremoniji povodom 100. godišnjice završetka Prvog svetskog rata?
– Kao što sam rekao u prethodnom odgovoru, istorijsku i veličanstvenu ulogu Kraljevine Srbije u Prvom svetskom ratu ne može da promeni nijedan protokolarni incident, bez obzira na to da li je bio inspirisan dnevno političkim interesima ili ne.
* Da li Vam smeta što je tokom ove četiri jubilarne godine ovde potpuno skrajnuto to da je vrhovni komandant pobedničke Srpske vojske bio Vaš deda, tadašnji regent i potonji kralj Aleksandar Ujedinitelj?
– Ne mislim da je potpuno skrajnuto. Štaviše, o Kralju Aleksandru se trenutno govori više nego ranije, rekao bih. O njegovom značaju govori i činjenica da je konačno usvojena inicijativa za podizanje njegovog spomenika, za koji je predsednik Vučić predložio mesto, u centru grada između dva dvora.
* Šta sa distance od 100 godina i višedecenijskog iskustva zajedničke države mislite o Jugoslaviji i zbog čega ste i posle njenog raspada jedno vreme ostali verni jugoslovenskoj ideji?
– Sa ove distance lako je osuđivati tadašnje odluke, ali pre 100 godina nije bilo moguće predvideti razvoj događaja. Na veliku žalost došlo je do građanskog rata i velikih gubitaka, ali meni je i dalje žao što Jugoslavija nije opstala.
* Da li verujete u neku vrstu novog ujedinjenja nekadašnjeg jugoslovenskog prostora?
– Za Srbiju su najvažniji dobri odnosi sa susedima, pre svega zbog ekonomije, a za sve više od toga su potrebni vreme, mnogo truda i tolerancije.
Nacionalno jedinstvo
* Zbog čega se u javnosti ne izjašnjavate o rešavanju problema na Kosovu i Metohiji koje je oslobodio Vaš pradeda kralj Petar Prvi? Kako Vi vidite moguće rešenje?
– Moj stav je od početka jasan – Kosovo i Metohija su Srbija i uvek će to biti. Moram da priznam da je trenutna politička situacija veoma izazovna, ali sam uveren da će naša Vlada naći najbolje moguće rešenje. Lično, kao prioritet vidim bezbednost srpskog stanovništva. Preporučujem nacionalno jedinstvo po ovom životno važnom pitanju.
* Ko bi mogao da obezbedi to nacionalno jedinstvo, aktuelna vlast je pod ozbiljnom optužbom za izdaju Kosova i Metohije?
– Kao što sam rekao, jedinstvo svih je ključno u ovom pitanju, i ono prevazilazi pitanje aktuelne vlasti. Kosovo i Metohija obuhvataju celu našu naciju, nezavisno od političkog opredeljenja. Optimista sam i verujem da nijedan pravi Srbin ne bi izdao Kosovo i Metohiju. Ovde se radi o nalaženju najboljeg i, još važnije, realnog rešenja, u sadašnjem vremenu. Za neka druga rešenja je sada kasno, a za to nije kriva aktuelna vlast.
Praznici
– Sve predstojeće praznike provešćemo kod kuće, na Kraljevskom dvoru u Beogradu. Paljenje badnjaka, Božić, doček Nove godine – sve tradicionalno provodimo u krugu porodice. Svim građanima želim u Novoj godini dobro zdravlje, snagu u borbi sa svim iskušenjima, a da naša Srbija bude dobro mesto za život, jaka i uspešna država, u kojoj će se rađati sve više srećne dece – kaže princ Aleksandar.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.