Profesori i naučni saradnici Fakulteta inženjerskih nauka (FIN) iz Kragujevca osmislili su i napravili nekoliko prototipova alternativnih respiratora, koji mogu da posluže kao prva pomoć u lečenju obolelih od korona virusa, objavio je danas portal Nova.rs.
Ti uređaji su, prema tvrdnjama konstruktora, lako prenosivi i jeftini za proizvodnju, a mogu da pomognu u lečenju obolelih sa lakšom kliničkom slikom.
Mentor inženjerskog tima koji radi na razvijanju alternativnih respiratora Nenad Grujović objasnio je da im je osnovni motiv bio da osmisle uređaj za mehaničko aktiviranje balona za veštačko disanje i da na taj način, „oslobode jedan par ruku“ medicinskog osoblja koje obolelima pruža pomoć.
„Ovde se pre svega radi o veštačkom disanju ambulantnim balonom koji pritiska čovek. To je standardna medicinska procedura, a mi smo našli rešenje da ruke medicinskog radnika zamenimo mehaničkim sistemom koji pritiska taj balon“, istakao je on.
Na osnovu parametara pacijenata koji se softverski zadaju mašini, mehaničke ručice pritiskaju balon u određenom intervalu i na taj način se upumpava vazduh u pluća.
Na razvijanju ideje i prototipova ovih uređaja zajedno radi petnestak profesora i studenata doktorskih i master studija sa FIN i sa Instituta za materijale i zavarivanje kragujevačke Majnd grupe.
„Do sada smo napravili nekoliko prototipova i u konsultacijama sa lekarima unapređujemo ih i ispitujemo njihove mogućnosti. Ovo nisu klinički respiratori, već mali uređaji koji mogu da posluže u trenutku kada nema respiratora ili da pomognu na terenu“, rekao je Grujović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.