Odluka Ekvadora da da azil osnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu izazvala je žestoke proteste Londona i Stokholma. Stav Vlade Dejvida Kamerona je da nema zakonske osnove koja bi omogućila Asanžu izlazak iz Britanije. Šef diplomatije Vilijam Hejg upozorio je Ekvador da ne bi trebalo da koristi diplomatski imunitet ambasade u Londonu kao utočište za navodne kriminalce.


Asanž bi, rekao je Hejg, trebalo da bude uhapšen ukoliko napusti ambasadu, gde živi poslednja dva meseca. Forin ofis će ostati angažovan ka pronalaženju rešenja pregovorima, tvrde britanski zvaničnici. Oni ponavljaju da će poštovati pravila Akta o ekstradiciji, koji im omogućava da uhapse Asanža ukoliko napusti ambasadu. Britanija čak preti da bi mogla da iskoriti malo poznati akt iz 1987. donet nakon oružanog napada na britanskog policajca ispred libijske ambasade u Londonu, te ukine diplomatski status ambasadi Ekvadora. To bi omogućilo ulazak u ambasadu i hapšenje Asanža. Diplomatska pravila pak navode na zaključak da bi takav čin predstavljao upad na teritoriju strane države.

Neprihvatljiva je to što Ekvador nastoji da obustavi sudsku proceduru u Švedskoj, a remeti i evropsku pravosudnu saradnju, navodi se u saopštenju švedskog Ministarstva spoljnih poslova. Ministarstvo u Stokholmu kategorički je odbacilo tvrdnje Ekvadora da optužbe protiv osnivača Vikiliksa nisu valjan razlog zbog kojeg bi on trebalo da bude izručen.

Asanž tvrdi da su optužbe politički motivisane i plaši se da će, ukoliko bude izručen Švedskoj, vrlo lako biti predat američkim vlastima kojima je „trn u oku“ zbog objavljivanja desetina hiljada tajnih dokumenata. Dopisnici Bi-Bi-Sija iz Ekvadora navode da protivnici tamošnjeg predsednika Rafaela Koreje smatraju diplomatske razmirice sa Britanijom potpuno bespotrebnim, te da Ekvador nema prava da se meša. Kritičari vlasti u Kitu ukazuju da je ironija to što Koreja brani slobodu govora Asanža, budući da je sam na meti kritika u svojoj zemlji za gušenje slobode medija.

O ozbiljnosti situacije govori i činjenica da je Organizacija američkih država zakazala hitnu sednicu u Vašingtonu na kojem se do tančina raspravljalo o slučaju. I Savez južnoameričkih država – kojem pripadaju Argentina, Bolivija, Brazil, Čile, Kolumbija, Ekvador, Gajana, Paragvaj, Peru, Surinam i Urugvaj – sazvao je za sutra vanrednu sednicu u Ekvadoru.

Ambasada Ekvadora u Londonu smeštena je u prizemlju stambene zgrade, koja je pod stalnom prismotrom policije. Asanžova majka Kristin izjavila je da je njen sin „spreman za borbu: „On zna da su pravo i pravda na njegovoj strani. Nije učinio ništa pogrešno“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari