Na Medicinskom fakultetu u Nišu danas je otvorena savremena laboratorija za medicinsku genetiku za koju je celoklupnu opremu u vrednosti od 500.000 dolara donirala Komanda Američke vojske za Evropu i ambasada SAD u Srbiji.
Laboratoriju su svečano su otvorili ambasador te zemlje Enotoni Godfri, dekanica Medicinskog fakulteta Dobrila Stanković Đorđević, direktor Univerzitetskog kliničkog centra Niš Zoran Perišić, predsednik Kluba srpsko- američkog prijateljstva Dragan Milić i gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
Stanković Đorđević je kazala da će laboratorija omogućiti dijagnostiku malignih i retkih bolesti i analize genetskih predispozicija za maligne bolesti. Šefica laboratorije, profesorka Medicinskog fakulteta u Nišu, Tatjana Jeftović Stojmenov, precizirala je da će laboratorija omogućiti “pre svega analize gena za sve bolesti koje su monogenske ili poligenske, odnosno omogućiće razvoj precizne medicine važne za prevenciju i brzu dijagnostiku”.
– Karcinom pluća, dojke i debelog creva su bolesti koje su se nekada lečile tako što su se odredjeni citostatici iz protokola davali svim pacijentima. Zahvaljujući dobijenim aparatima, moći ćemo da radimo analize koje će omogućiti precizno ‘gadjanje’ upravo onog gena koji je uzrokovao samu bolest- rekla je Jeftović Stojmenov.
Ona je kazala da su pacijenti do sada genetske analize radili u Beogradu ili u Solunu, Sofiji i drugim gradovima. Dodala je da očekuje da laboratorija uskoro počne da radi, ali kako je kazala, predstoji zakonska procedura preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i kupovina reagenasa.
Ambasador SAD Entoni Godfri je kazao da su SAD u proteklih 20 godina dale „više od milijardu dolara pomoći Srbiji, za njen prosperitet i zdravlje građana”. Rekao je da je laboratorija nazvana po Džonu Fortingemu, koji je u Prvom svetskom ratu 1914. godine finansirao slanje poljske bolnice sa deset američkih lekara za lečenje vojnika u Srbiji i radio u Nišu i u drugim gradovima Srbije kao službenik američkog Crvenog krsta.
Prema rečima Milića, koji je i direktor niške Klinike za kardiohirurgiju i prodekan Medicinskog fakulteta za međunarodnu saradnju, Fortingem je tokom Prvog svetskog rata spasio oko šest hiljada dece iz Srbije, a nakon rata odškolovao i zbrinuo oko tri hiljade dece u svojim domovima za ratnu siročad u Vranju u Sremeskoj Kamenici. Usvojio je 230 srpske siročadi koja su ostala bez oba roditelja, naveo je.
Prostor laboratorije uređen je iz sredstava fakulteta, uz pomoć Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.