Američki slikar Vilijam Dam došao je na ideju da angažuje nekoliko siromašnih devojaka i slika na njihovim leđima, prenosi list Pravda na današnji dan pre 80 godina.
Devojke su tako zaradile, a Dam se nada da će i on uspeti da zaradi više pomoću ovih živih slika.
Dam je obialzio brojna preduzeća i objašnjavao im da umesto što štampaju letke koji se dele po ulici, a prolaznici na njih ne obraćaju pažnju, mogu da unajme njega da reklamira njihove proizvode na leđima devojaka jer će to privući svačiju pažnju.
Posavetovao ih je da devojke pošalje u neku banju gde će se šetati u haljinama sa otvorenim leđima i tako reklamirati proizvode i usluge raznih firmi.
Iako su mnoge firme prihvatile ovu mogućnost, slikarev predlog nije svugde naišao oudševljenje.
Naprotiv, mnoga ženska udruženja žalila su se vlastima i izjavila da će bojkotovati sve firme koje koriste ovaj način finansiranja.
Slikar se ipak nije dao obeshrabriti, te je tako organizovao reviju mladih žena koje su na leđima nosile razne figure, prenosi Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Istog dana list Vreme prenosi izjavu predsednika Sjedinjenih Američkih Država Ruzvelta da SAD neće poslati nijednog vojnika u Evropu.
Ova izjava je usledila nakon što su predstavnici u Kongresu skrenuli Ruzveltu pažnju na to da postoji mogućnost da SAD budu umešane u rat usled politike davanja podrške Francuskoj i Velikoj Britaniji.
Ruzvelt je tim povodom izjavio da će SAD nastaviti da pruža podršku ovim zemljama, ali da je rešen da spreči mešanje SAD u bilo kakav oružani otpor.
Dodao je i to da, dok je on na vlasti, nijedan vojnik neće biti upućen preko okeana, prenosi.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.