Produbljivanje debate povodom budućnosti velike američke mornaričke baze na japanskom ostrvu Okinava stvorilo je još veći razdor sa najvažnijim azijskim saveznikom Vašingtona, pred posetu Baraka Obame regionu u petak i subotu. Čini se kao da je višedecenijski bes Okinavaca zbog činjenice da moraju da dele ovo maleno ostrvo sa desetinama hiljada američkih trupa, dostigao svoju kulminaciju. Kada su se Tokio i Vašington pre tri godine saglasili, nakon dvanaestogodišnjih pregovora, da se mornarička baza Futenma premesti na manje naseljeni prostor, dogovor je pozdravljen kao veliki iskorak. U tom trenutku Japan je dobio novu vladu.

Danas, kada Obama stiže u posetu Japanu, vladu u Tokiju predvodi opet nova vlada premijera Jukija Hatojame koji želi reviziju pređašnjeg plana, te novo prestrojavanje 47.000 američkih vojnika u Japanu, uključujući i premeštaj 8.0000 marinaca na američku pacifičku teritoriju Guam. Pre nego što je u septembru preuzeo kormilo vlade u Tokiju, Hatojama je govorio da želi da baze sa Okinave budu premeštene ili čak potpuno povučene iz Japana. U suštini, on je tada zamrznuo planove o premeštanju baza na lokaciju dalje od severa Okinave do 2014. i obećao „detaljno preispitivanje“ širih napora o reorganizaciji 47.000 američkih vojnika u Japanu. Ovakav stav nije međutim dobro prihvaćen u Pentagonu. Pripremajući posetu Obame Japanu, ministar odbrane SAD Robert Gejts tražio je od Tokija da Japan odustane od takvog. Sličan stav čini se da ima i Obama koji je juče apelovao na Hatojamu da zadrži pređašnji sporazum i dopusti postojanje američkih baza na japanskoj teritoriji jer je to u najboljem interesu Japana.

Imajući u vidu sve veći uticaj Kine i njenu vojnu jačinu, takođe i nuklearne i raketne tehnologije koje su u posedu Severne Koreje, bezbednosti odnosi SAD i Japana nikada nisu bili bitniji nego danas.

Kenzo Fuđisue stručnjak za odnose sa SAD, priznaje da je Hatojamin stav povodom Futenme izazvao zabrinutosti u Vašingtonu, uz opasku da i Japan mora da donosi svoje odluke. Kenzo ističe da uprkos svemu Japan ostaje angažovan za savez sa SAD. „Bilo bi nepromišljeno za nas da iznenada odustanemo od saveza sa Vašingtonom. Američko vojno prisustvo je samo po sebi veoma značajno iako daje povoda za velike glavobolje“. Da je to tako u velikoj meri potvrđuje i činjenica da je Japan juče obećao dodatnih pet milijardi dolara pomoći američkim naporima u Avganistanu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari