U Kini smrtna kazna znači metak u potiljak, u Iranu je to vešanje, dok se u Saudijskoj Arabiji žrtvi otkida glava mačem.
Svetsko javno mnjenje uvređeno je nastavkom korišćenja smrtne kazne u 25 zemalja koje su sprovele egzekucije prošle godine, dok je peticija s pet miliona potpisa predstavljena Ujedinjenim nacijama.

U Kini smrtna kazna znači metak u potiljak, u Iranu je to vešanje, dok se u Saudijskoj Arabiji žrtvi otkida glava mačem.
Svetsko javno mnjenje uvređeno je nastavkom korišćenja smrtne kazne u 25 zemalja koje su sprovele egzekucije prošle godine, dok je peticija s pet miliona potpisa predstavljena Ujedinjenim nacijama. Inače, mala grupa zemalja pokušala je prekjuče da spreči istorijsko glasanje u Svetskoj organizaciji tako što je uložila amandmane na Nacrt rezolucije o uvođenju globalnog moratorijuma koji bi mogao dovesti do potpune zabrane smrtne kazne.
Inicijativa UN samovoljno je doneta u Italiji, gde je asocijacija „Dalje ruke od ubice“ vodila kampanju za okončanje smrtne kazne, ubedivši premijera Romana Prodija da izvrši pritisak na ukidanje smrtne kazne nakon poniznog vešanja bivšeg iračkog lidera Sadama Huseina prošle godine.
Ukoliko amandmani na Nacrt rezolucije UN ne budu osujetili inicijativu, 192 zemlje komiteta UN za ljudska prava počeće glasanje o merama. Ukoliko inicijativa o ukidanju smrtne kazne bude usvojena, to bi bila moralna potpora kampanjama za okončanje nemilosrdne, nehumane i degradirajuće kazne. Nacrt rezolucije sponzorisalo je 85 država, među kojima i 27 država članica EU.
SAD, koje su prošle godine izvršile 53 egzekucije, najavile su da će glasati protiv. Takođe i Kina koja je prošle godine izvršila 2.790 smrtnih kazni. Činjenica je da je 91 odsto svih smrtnih kazni izvedeno u šest zemalja: Kini, Pakistanu, Sudanu, Iraku i Iranu, gde su prekjuče dvojica muškaraca javno obešena zbog ubistva i pljačke.
„Smrtna kazna je gnusna i ozbiljna zloupotreba ljudskog prava“, kaže se u saopštenju stručnjaka za smrtne kazne u Organizaciji Amnesti internešnel Pjera Banistera koji veruje da je globalni moratorijum „već zakasnio“. „U velikom broju slučajeva širom sveta zatvorenici su bili pogubljeni posle nepoštenog suđenja koje nije bilo u skladu s međunarodnim zakonima i standardima“, izjavio je on. Singapur je uložio pritužbu na Nacrt rezolucije koja poziva sve države koje i dalje praktikuju smrtnu kaznu da poštuju moratorijum i „da ukinu smrtnu kaznu“. Tekst nacrta apeluje na sve zemlje da „ograniče upotrebu smrtne kazne“ i poziva više od 130 država koje su poništile kaznu da je ne uvode ponovo.
Protivnici mera zameraju rezoluciji da se meša u domaće poslove zemalja, što nije u skladu s poveljom UN. Najmanje 10 amandmana usvojile su u četvrtak države kao što su Singapur, Egipat i Bocvana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari