List Pravda na današnji dan pre 80. godina piše o multimilioneru i magarcu koji ga je obogatio, a list Vreme piše o lovcima koji su krenuli na Maljen, u lov na kurjake.
List Pravda na svojim stranicama donosi tekst o magarcu koji je svom vlasniku doneo ogromno bogatstvo, u danima kada mu je najviše i trebalo. Amerikanac Džek Gec postao je multimilioner preko noći na najčudniji mogući način.
Posle Džekove smrti američki mediji su odlučili da opširnije pišu o životu ovog multimilionera i na taj način nam otkriju šta se zapravo krije iza njegovog bogatstva.
Za sve je kriv jedan magarac. Sivo-beli magarac je uspeo da obogati svog gospodara, na njegov jedinstven, lenj i tvroglavi, magareći način.
Gec je sa svojih par drugara i magarcem krenuo u „skitnju“ s obzirom da im je potražnja za poslom išla jako loše.
Po starom američom običaju, kada radnici idu po drumovima tražeći posao, uvek povedu i neku životinju da im se nađe.
Dugo su gladovali, jureći po Americi, a prve znake gladovanja pokazao je upravo magarac. Jednog dana on je zastao na otvorenom polju, bez ikakve želje da se sa njega pomeri. Njegov vlasnik je krenuo da ga udara, na šta je magarac krenuo da se rita zadnjim nogama, u znak odbrane.
Ritajući se nogama, magarac je uspeo da skine debeli sloj zemlje sa poljane, nakon čega je usledilo čudo.
Gec i njegovi drugari su shvatili da tu nešto svetluca. Zatim su našli posao i kupili tu zemlju koja je zapravo krila bogata srebrna polja u sebi.
Amerika je dobila najbogatiji rudnik srebra koji se i danas eksploatiše, Gec je postao multimilioner, a magarac je do svoje duboke starosti uživao razne đakonije svog gospodara, u znak zahvalnosti za najbolji poklon koji je neko, od magarca, dobio u svom životu.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Vreme piše o pedeset lovaca i sto hajkača koji su svečano krenuli na Maljen u lov na kurjake, a vratili se praznih ruku.
Zbog učestale pojave vukova po selima, mionički lovci, zajedno sa ljudima iz planinskih krajeva, organizovali su hajku.
U njoj je učestvovalo 50 lovaca i preko 100 hajkača, sa velikim brojem pasa.
Na teren su krenuli svi nasmejani, uz pesme koje se ore, puške koje zveckaju i lovačke pse koji veselo skakuću oko svojih gospodara.
Nažalost, iako su očekivali hrpu plena, vratili su se praznih ruku.
Razlog tome leži u magli koja se spustila kada su došli na početne tačke, kiši koja je krenula da rominja i vetru kojem se nije dalo da prestane da duva.
Iako su neko vreme posvetili pronalaženju plena, zbog slabe vidljivosti, morali su da se povuku u gorem raspoloženju nego u kojem su dolazili.
„Lovci su se vratili ljuti, a vukovi su ostali ‘radosni’ jer i dalje šetaju po selima“, piše list Vreme.
Više o tome možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.