Amerikanac putovao čamcem preko okeana da bi video roditelje 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

Pre dva meseca Džejms Jang poslao je pismo iz Amerike svojim roditeljima obavestivši ih da dolazi kući, ali na svom malom čamcu.

Jang je jako želeo da vidi svoje roditelje, ali kako nije imao para za put, skupljao je novac da sam napravi čamac kojim će doći u zavičaj, piše lis Vreme pre 80 godina.

Radio je svake noći i konačno uspeo da napravi čamac dug 14 stopa, nakon čega je pune dve nedelje učio da vesla i kako da se izbori sa vetrom.Amerikanac putovao čamcem preko okeana da bi video roditelje 2

Kad su sve pripreme završene Jang je krenuo na put, ali je usled lošeg vremena putovao samo danju, dok je noću spavao u svom čamcu prekrivenom platnom.

Hranio se namirnicama iz konzerve i biskvitima, a posada jednog broda koja je prolazila pored njega dala mu je hleb, kao i savete kako da na najbrži način dođe do Azorskih osrtva.

Nakon više od mesec dana plovidbe Džejms je stigao do ovih ostrva, ali kako se vremenske prilike nisu poboljšale, rešio je da na drugi način dođe u Englesku.

Stoga se uposlio na jednom portugalskom teretnom brodu koji ga je sa njegovim čamcem dovezao u otadžbinu, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

I u ovom broju list Pravda nastavlja da izveštava o situaciji u Dancigu svega dve nedelje pred izbijanje Drugog svetskog rata.

Amerikanac putovao čamcem preko okeana da bi video roditelje 3Tako Pravda prenosi tekstove italijnskih listova prema kojima se u ovoj zemlji više ne sumnja u mirno rešenje Danciškog spora.

Italijani takođe smatraju da bi konferencija pet sila mogla da reši problem novog uređenja Evrope i odnosa snaga u svetu, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari