Poslednji konvoj američkih vojnika napustio je juče Irak, čime je okončano skoro devetogodišnje vojno prisustvo Sjedinjenih Američkih Država u toj zemlji. U Iraku je ostalo samo još 157 američkih vojnika zaduženih za obuku iračkih snaga i jedna jedinica marinaca koja obezbeđuje ambasadu SAD u Bagdadu.

Povlačenje američke vojske označava kraj rata u kojem je poginulo blizu 4.500 Amerikanaca i više od 100.000 Iračana, i potrošene stotine milijardi dolara. Američke trupe ušle su u Irak 20. marta 2003. godine i svrgnule režim tadašnjeg predsednika Sadama Huseina, koji je kasnije pogubljen.

Konvoj od 110 oklopnih vozila i 500 vojnika napustio je juče rano ujutru bazu Ader, u predgrađu grada Nasarijeh, na jugu Iraka, i prešao u Kuvajt, javlja DPA. Njihovo povlačenje usledilo je nekoliko dana pošto je američki sekretar za odbranu Leon Paneta prisustvovao u Bagdadu ceremoniji na kojoj je ozvaničen kraj američkog vojnog prisustva u Iraku. U špicu oružanog sukoba, započetog invazijom na Irak 2003. godine, SAD su imale oko 170.000 trupa i 505 vojnih baza širom Iraka.

Irak ima oko 900.000 vojnika zaduženih za unutrašnju bezbednost, ali mnogi strahuju da neće biti u stanju da obezbede granice, vazdušni prostor i teritorijalne vode. Pojedini analitičari upozoravaju i na opasnost od novih sukoba među šiitima, sunitima i Kurdima. U zemlji i dalje povremeno ima samoubilačkih bombaških napada, kao i napada sunitskih pobunjenika na vladine snage. Bezbednosna situacija u Iraku brine većinu Iračana, ali čini se da su u istoj tolikoj meri zabrinuti i zbog nezaposlenosti i nestašica. „Ne razmišljamo o Americi… Razmišljamo o struji, poslu, nafti, svakodnevnim problemima“, kazao je Abas Džaber, vladin službenik u Bagdadu. „Ostavili su haos za sobom“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari