Ceremonija spuštanja američke zastave kojom se označava kraj prisustva Sjedinjenih Država u Iraku, održana je juče u Bagdadu, nekoliko dana uoči odlaska i poslednjeg američkog vojnika posle skoro devet godina od invazije na tu zemlju.
General Lojd Ostin, koji je komandovao američkim vojnicima u Iraku, složio je američku zastavu, a američki ministar odbrane Leon Paneta odao je poštu vojnicima koji su poginuli u Iraku.
– Došli ste u Mesopotamiju ne znajući da li ćete se vratiti vašim najmilijima. Ali, odlazite ponosni, znajući da je vaše žrtvovanje omogućilo Iračanima da uklone tiraniju i ponude prosperitet i mir budućim generacijama ove zemlje – rekao je Paneta na ceremoniji na bagdadskom aerodromu.
On je ukazao da će se Irak suočiti sa izazovima koje predstavljaju teroristi i oni koji nastoje da podele zemlju, ali da će SAD ostati na strani Iračana.
Ceremonija označava kraj istorijske krvave epizode tokom koje su SAD verovale da će svrgavanjem Sadama Huseina, automatski pridobiti poverenje Iračana. To se nije desilo zbog grešaka Amerikanaca, posebno kad je reč o rasformiravanju vojske i obaveštajnih službi i proterivanju članova nekada vladajuće stranke BAAS. Amerikanci su takođe ostavili prostor za veoma nasilnu pobunu i nisu mogli da spreče verski rat između sunita i šiita. Oni su, takođe, morali da krenu od nule kad je reč o izgradnji institucija, vojsci, policiji i oživljavanju privrede.
RATNI BILANS
Poginulo više od 100.000 Iračana i oko 4.500 američkih vojnika
Ranjeno gotovo 30.000 Amerikanaca
Rat Ameriku koštao oko 1.000 milijardi dolara
Od invazije 2003. oko 1,5 miliona Amerikanaca bilo u Iraku
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.