Posle Duška Matkovića, još dvojica bivših stranačkih kolega drugooptuženog Nikole Šainovića su, svedočeći na suđenju „Kosovskoj šestorki“, negirala postojanje Zajedničke komande vojske i policije za Kosovo. Bivši predsednik Veća građana Skupštine SRJ Milomir Minić i bivši predsednik Privremenog izvršnog veća za Kosovo Zoran Anđelković su, poput Matkovića, tvrdili da nije bilo Zajedničke komande, nego samo „zajedničkih informativnih sastanaka“ političara sa vojskom i policijom.
Posle Duška Matkovića, još dvojica bivših stranačkih kolega drugooptuženog Nikole Šainovića su, svedočeći na suđenju „Kosovskoj šestorki“, negirala postojanje Zajedničke komande vojske i policije za Kosovo. Bivši predsednik Veća građana Skupštine SRJ Milomir Minić i bivši predsednik Privremenog izvršnog veća za Kosovo Zoran Anđelković su, poput Matkovića, tvrdili da nije bilo Zajedničke komande, nego samo „zajedničkih informativnih sastanaka“ političara sa vojskom i policijom. Optužba, inače, tvrdi da je to telo funkcionisalo 1998. i 1999. godine, da je na njegovom čelu bio Nikola Šainović, a članovi, pored nekolicine vojnih i policijskih generala, i Duško Matković, Milomir Minić i Zoran Anđelković.
Anđelković je ostao pri tvrdnji o „neformalnim sastancima“ političara i vojnih i policijskih generala i posle opaske sudije Čohana da to izgleda kao da se radilo o nekakvim sastancima „kluba prijatelja“, iako su svi prisutni bili visokopozicionirani zvaničnici, a zemlja se nalazi u teškoj situaciji.
Svedok nije odustao od svojih navoda ni kada mu je tužilac predočio zapisnik sa sastanka Međuresornog štaba za borbu protiv terorizma od 28. oktobra 1998. godine na kojem Slobodan Milošević, Milan Milutinović i drugi političari i generali analiziraju aktivnosti Zajedničke komande. „Bio sam na tom sastanku, ali, verujte, nisam slušao te termine, nisu me interesovale vojne stvari“, pojasnio je Anđelković.
Osim Miloševića, Milutinovića i Šainovića, na pomenutom sastanku je učestvovao i Milomir Minić. Danas je prihvatio da je tada govorio o aktivnostima vojske i policije, ali odbacuje da je koristio termin „Zajednička komanda“ i čudi se kako je to moglo da uđe u zapisnik. Kada mu je tužilac predočio izveštaj Zajedničke komande iz novembra 1999. godine naslovljen na njegovo ime, Minić je tvrdio da takav papir nikada nije primio, ali da se ranije dešavalo da dobije poneki dokument u kojem se pominjala Zajednička komanda. No, na to, kaže, nije obraćao pažnju misleći da se radi o nekakvom vojnom terminu.
Svedočenjem Anđelkovića i Minića okončan je dokazni postupak odbrane bivšeg potpredsednika savezne vlade Nikole Šainovića. Popodne će branioci bivšeg načelnika Generalštaba VJ Dragoljuba Ojdanića prezentovati svoju uvodnu reč, a potom izvesti i prvog svedoka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.