Antigenski testovi kao alternativa PCR 1Foto: BETAPHOTO/ SASA DJORDJEVIC

Osobe koje moraju biti smeštene u bolnicu, kao i oni koji imaju simptome korona virusa, a ne mogu biti testirani PCR testovima u situaciji kada se svakodnevno beleži veliki broj novozaraženih, biće testirani antigenskim testovima, koji daju rezultate za manje od pola sata i za čiju obradu nisu potrebni posebni laboratorijski uslovi.

Ovo je definisano najnovijim uputstvom za testiranje, koje je izradio Institut za javno zdravlje Batut, a koji su zdravstvene ustanove dobile pre nekoliko dana.

Antigenske testove, kao dijagnostički metod za koji je zeleno svetlo dala i SZO, sve više zemalja uključuje u svoje protokole kako zbog brzine i činjenice da nije potrebna dodatna oprema za njihovu obradu, tako i zbog cene koja je niža nego za PCR testove.

Poput PCR testova, i antigenski se rade iz brisa nosnog dela.

Član Kriznog štaba Branislav Tiodorović ranije je kazao da je Srbija dobila kao donaciju između 30.000 i 50.000 ovih testova i da će antigenski testovi imati važnu ulogu u otkrivanju asimptomatskih pacijenata koji doprinose širenju virusa.

Prema poslednjem uputstvu, antigenski testovi biće upotrebljavani kao alternativa PCR kada je ili potrebno brzo dobiti rezultat ili kada je epidemiološka situacija takva da svakodnevno postoji veliki broj zaraženih.

Kako se napominje, antigenski testovi moraju se primeniti u prvih pet dana od pojave simptoma bolesti, a nakon toga više nisu precizni.

Istovremeno, ovi testovi će se ubuduće koristiti i kod pacijenata koji odlaze na bolničko lečenje, pre prijema u zdravstvenu ustanovu.

Dosad su u ovim situacijama korišćeni serološki testovi koji otkrivaju prisustvo antitela, i koji nisu dovoljno pouzdani pošto na početku bolesti oboleli ne razviju dovoljnu količinu antitela koju bi test mogao da otkrije.

Kako je ranije izjavio za Danas predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Rade Panić, upravo je primena seroloških testova kod pacijenata koji zahtevaju bolničko lečenje dovela do toga da se korona virus raširi po pojedinim bolnicama.

I pored svih prednosti koje se ističu kada se govori o antigenskim testovima, stručnjaci naglašaju da PCR ostaje „zlatni standard“ u dijagnostici.

To znači da pozitivan rezultat na ovom testu vrlo verovatno potvrđuje da je osoba zaražena, dok negativan rezultat treba prihvatiti sa oprezom jer on „ne isključuje infekciju“, te je stoga u određenim slučajevima potrebno testirati pacijenta i PCR.

Ko može da se testira sa PCR?

Prema poslednjem uputstvu koje su dobili doktori, PCR test se radi osobama koje su bile u kontaktu sa zaraženima, a koje imaju simptome respiratorne infekcije uključujući temperaturu preko 37, uz kašalj, otežano disanje i sl. Na drugoj strani osobe koje imaju simptome respiratorne infekcije, a ne znaju da li su bile u kontaktu sa zaraženima, biće prvo testirane serološkim testovima, i tek ako ovi testovi daju pozitivan rezultat, biće testirani i PCR-om.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari