Antonio Tajani, italijanski konzervativni političar, naslediće Martina Šulca na čelu Evropskog parlamenta nakon što je sa 351 glasom pobedio svog zemljaka iz socijaldemokratskih redova Đanija Pitelu, koji je osvojio 282 glasa.
Kažu da je Tajanijeva pobeda, koju je obezbedio u četvrtom krugu glasanja na plenarnoj sednici u Strazburu, bila očekivana, budući da je bio kandidat Evropske narodne partije (EPP) desnog centra, najveće grupe u Evropskom parlamentu. Put do pobede mu je prokrčen i dogovorom između čelnika EPP-a Manfreda Vebera i lidera liberala Gaja Verhofštata, koji se povukao iz trke za lidera EP-a zarad saveza.
Prilikom predstavljanja kandidature Tajani je rekao da veruje u Evropu, ali da joj je potrebna promena, te za tu svrhu nudi svoje 23-godišnje iskustvo. „Treba nam predsednik, ne premijer, predsednik sa iskustvom i hteo bih da vam na raspolaganje stavim svoje 23-godišnje iskustvo“, rekao je tada Tajani i obećao „promenu tempa“ u slučaju da postane predsednik EP-a.
Tajani je iskustvo sticao na raznim funkcijama. U EP ulazi 1994, kada učestvuje i u osnivanju stranke Forca Italia bivšeg italijanskog premijera Silvija Berluskonija. U prvom sazivu Berluskonijeve Vlade je bio njegov portparol, a od 1999. do 2008. je predvodio delegaciju stranke Forca Italia u Evropskom parlamentu. Za člana EP-a je izabran i 2004. Tokom 15 godina aktivnosti u Parlamentu radio je u raznim komitetima, uključujući Komitet za spoljne odnose, Komitet za ustavna pitanja, koji je u to vreme predvodio italijanski predsednik Đorđo Napolitano, te Komitet za transport, turizam, bezbednost i odbranu. Potpredsednik Evropske komisije i komesar za saobraćaj je bio od 2008. do 2010, a potom komesar za industriju i preduzetništvo do 2014. Zamera mu se da nije dovoljno učinio da spreči aferu „Dizelgejt“, odnosno skandal iz 2015. kada je Folksvagen lažirao testove za ispitivanje podataka o emisiji štetnih gasova dizelskih automobila.
Antonio Tajani je rođen 1953. u Rimu. Diplomirao je pravo na Univerzitetu La Sapienca. Takođe je završio Školu za ratno vazduhoplovstvo u Firenci, a oprobao se i kao novinar, radeći za italijanski nedeljnik „Il Setimanale“ i dnevni list „Il Đornale“. U njegovom CV-iju stoji i da je bio dopisnik iz Libije, Sovjetskog Saveza i Somalije. Radio je i kao spiker radio-programa na RAI1. Oženjen je i ima dvoje dece. Govori francuski, engleski i španski. Dobitnik je brojnih nagrada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.