Kako su Apoteke Kraljevo postale političko pitanje i razlog za održavanje referenduma: Predrag Voštinić za Danas o gorućem problemu u tom gradu 1Foto: Radiosloboda.rs/Ivona Živković

Apoteke Kraljevo postale su simbol aktuelnog lošeg stanja u tom gradu na Ibru jer je odluka od marta ove godine o izdavanju više od osam objekata te zdravstvene ustanove uslovila prikupljanje potpisa za održavanje referenduma sa pitanjem da li će apoteke ostati u vlasništvu Grada Kraljeva, ali i svojevrsnog sukoba vlasti i opozicije.

Tokom letnjih meseci prikupljeno je 11.200 potpisa građanki i građana Kraljeva, a dovoljno je 9.900, za zahtev za sprovođenje referenduma kojim će se povući sporna odluka Grada kojom se deo apotekarskih objekata izdaje trećem licu i to više od osam najprometnijih i najprofitabilnijih, od 35 koliko ih ima od Kraljeva, Vrnjačke Banje, preko Kopaonika i Raške. U međuvremenu je “oboreno” oko 2.000 potpisa i ostavljen rok da se za 15 dana prikupe novi.

Nije od juče

Čitava ova priča nije od juče. Grad Kraljevo, u čijem su vlasništvu ZU Apoteke Kraljevo, doneo je u martu tu svoju odluku i ona je sprovedena, izabran je najbolji ponuđač.

Istovremeno sa tim procesom traje borba građana Kraljeva da se ne izdaju objekti apoteka privatniku, a Predrag Voštinić, aktivista Lokalnog fornta iz Kraljeva, ocenjuje da su Apoteke Kraljevo postale politička priča.

apoteke
Foto FoNet Milica Vučković

“I to nije ništa neobično jer je odnos prema ljudima i odnos među ljudima politika, baš kao i korišćenje javnog novca, budžeta u svrhe koje definiše javni interes. Politika je i pitanje kako ćemo upotrebiti lokalne budžete. Zdravstvena zaštita je, takođe, političko pitanje jer je to pitanje prioriteta u trošenju javnog novca. Mi sumnjamo da se radi o kriminalu, a ne političkom potezu kada je reč o ZU Apoteke Kraljevo. Svako ko je čitavu ovu situaciju sveo na sukob opozicije i SNS zapravo je zloupotrebio i sam ono što nije trebalo – javni interes. Jer u trenutnom procesu u kojem se nalazimo najveći gubitnici, ali i učesnici, su građani Kraljeva”, kaže Voštinić i dodaje:

“Njih 11.200 potpisalo je zahtev za sprovođenje referenduma kojim će se ukinuti sporna odluka kojom se deo apotekarskih objekata izdaje trećem licu. Odluka Grada da spasava ekonomski opstanak ustanve tako što izdaje najprofitabilnije delove – nema logike. Apotekarska ustanova je u vlasništvu Grada i radi u interesu građana lokalne sredine. Ona nije okrenuta profitu niti je osnovana zarad profita, već zbog interesa građana u zdravstvenom sistemu. Ovako, na način kako je to Grad uradio, ona je okrenuta samo profitu i to trećih lica. A, uloga Apoteka Kraljevo je dostupnost propisanih lekova svim građanima. Važna stvar koja se ukida ljudima izdavanjem privatniku objekata jeste izrada lekova prema receptu za tačno određenog pacijenta, takozvana magistrala, zbog čega će on morati da kupuje skuplji lek neke od farmacutskih kuća, dok je treća – ukidanje galenske laboratorija u kojoj se prave, na primer, kapi za oči, alkohol, hidrogen, a naplaćuju se samo sirovine, ali ne i pakovanje… Imamo i problem što će grad od 100.000 stanovnika isgubiti priliku da kaže da želi da određene apoteke rade 24 sata. Trenutno imamo jedan objekat koji tako radi, a zakupcu ne možete nametnuti tu obavezu”, opisuje naš sagovornik.

Prikupljanje potpisa pokrenule zaposlene u ZU Apoteke Kraljevo

Dodaje da su inicijativu prikupljanja potpisa za referendum pokrenule zaposlene u Apotekama Kraljevo, a podržale sve opozicione grupe i stranke, dok su heroji bili građani koji su tokom dva meseca, od jula do septembra, stajali po najvećoj vrućini da bi potpisali.

“Ovo je prva demokratska inicijativa u Srbiji te vrste. SNS je prvo napravio veliki pritisak na ljude koji su došli da potpišu zahtev. U blizini mesta potpisivanja obavezno je neko iz stranke stajao i u tefter upisivao ko potpisuje. Prvo su ih popisivali, a onda, kada su shvatili da smo skupili 11.200 potpisa od neophodnih 9.900 u Kraljevu, smislili novi vid prisile, pa su svoje članove koji su potpisali pozivali da dođu u prostorije stranke gde su se već nalazili notari da potpisuju izjave kojima povlače svoj potpis. To je po Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi nemoguće jer stoji da je potpis za referendum moguće dati samo jednom i nije ga moguće povući. Potom su građani pozivani telefonom da se oglase da su bili obmanuti, a ako to neće, da znaju da će biti posledica. Pitanje u zahtevu za referendum je bilo: “Da li ste za to da se ta odluka (…) stavi van snage”? Nema obmane u pitanju”, opisuje stanje na terenu Voštinić.

apoteka
Foto: Pixabay / jarmoluk

Na kraju, kako tvrdi, trebalo je da GIK obori 2.000 – 3.000 potpisa, posle čaga je predsednica GIK dala ostavku, imenovan novi predsednik koji je „oborio“ blizu 2.000 potpisa, a između ostalog, razlozi su bili i – aljkavost overivača.

Ostavljeno 15 dana za 2.000 potpisa

“Ostavljeno je 15 dana da se prikupe novi u nemogućim uslovima. Poslali su opštinske overivače na odmor, ostavili dva i po sata dnevno za prikupljanje potpisa na drugom spratu gradske uprave. Kada se sve sabere i podeli, ispada da imamo minut vremena po jednom potpisu, što je teško izvodljivo. Cilj je da se referendum ne desi. Naše je da alarmiramo sve relevantne institucije da dođu da bi se u ovom slučaju sproveo zakon”, naglašava naš sagovornik.

Upitan da li je u međuvremenu, od marta do danas, imao prilike da razgovara sa nekim od gradskih čelnika, on odgovara da je učestvovao na sednicama Skupštine Kraljeva, da su odbornici opozicije vlasti predočili sve ovo što je on ispričao za Danas, ali da je gradonačelnik Predrag Terzić, između ostalog, govorio o neprofitabilnosti ZU Apoteke Kraljevo i visokim platama zaposlenih.

Sam gradonačelnik Terzić nije se javljao na poziv novinara Danasa, ali nije odgovorio na poruku u kojoj smo ga obavestili šta je tema, dok smo zaposlenu u ZU Apoteke Kraljevo Snežanu Ilić, ujedno i predsednicu sindikata te zdravstvene ustanove, zatekli na radnom mestu, nije mogla do objavljivanja ovog teksta da govori o aktuelnom trenutku, ali je u neformalnom razgovoru ponovila šta se zbiva, o čemu je govorio i Predrag Voštinić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari