Čuvenom arheološkom parku „Viminacijum“ pripašće u vlasništvo 350 hektara zemlje što je preduslov za dalja istraživanja i prezentaciju ovog jedinstvenog antičkog lokaliteta. Javna prezentacija, koja je održana u arheološkom parku „Viminacijum“, odnosi se na izradu Prostornog plana područja posebne namene arheološkog nalazišta Viminacijum, nakon čega je sprovena stručna rasprava sa prisutnim institucijama, ustanovama i preduzećima.

Predlagač izrade Prostornog plana je Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstava i prostornog planiranja na osnovu inicijative Arheološkog instituta koji za cilj ima da se celo arheološko nalazište sa naučnim centrom Domvs Scientiarvm urbanistički uredi i normira kroz integralno sagledana pravila uređenja i izgradnje, za reprezentativne rekonstrukcije, replike istorijskih građevina, izgradnju objekata predviđenih za smeštaj arheoloških nalazišta, predmeta i skeleta i njihovu obradu i naučnu interpretaciju, laboratorije, dogradnju i dalji razvoj naučnog centra.

Direktor arheološkog parka „Viminacijum“, dr Miomir Korać, istakao je da je ovo veliki dan za Viminacijum jer se usvojio planski dokument čija je izrada započeta pre nekoliko godina, a sada je Vlada Republike Srbije konačno odobrila potrebna sredstva. -Svih 350 hektara je stavljeno pod zaštitu koja su pravno regulisana, tako da se ovde ništa više više ne može graditi što nije u funkciji Arheološkog parka. Ovo je dan za slavlje, kao da nam je rođendan, rekao je Korać, i najavio da će u maju biti otvoren paleontološki park za decu, jedinstven u svetu gde će svi mamuti biti izloženi.

Iako im je pomalo krivo što su mamuti zasenili decenijski istraživački rad na drevnom Rimu, Korać je naglasio poentu cele priče o izgradnji Viminacijuma, a to je dobrobit po lokalno stanovništo.

– Mi sanjamo da više desetina hiljada ljudi živi od ovoga jer već sada, otvoreno mogu da kažem, da 100-ak porodica praktično živi od Viminacijuma, a to nije malo na današnje vreme, rekao je direktor Korać i potvrdio da je im PD „TE-KO“ Kostolac maksimalno izašlo u susret, s obzirom da se i jedni i drugi nalaze na „istoj“ površini, i da je u pitanju bio kompromis od koga su svi zadovoljni.

Ispred Republičke agencije za prostorno planiranje našla se Danijela Miljković, predsednik komisije za postupak javnog uvida, koja je navela da su ovakva ulaganja potrebana kako bi se celo nalazište dalje razvijalo i funkcionisalo kao jedinstven arheološki park. Viminacijum“ se zbog svojih unikatnih vrednosti nalazi na preliminarnoj listi Republike Srbije za svetsku kulturnu i prirodnu baštinu (UNESCO).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari