Na hodočašće u manastir Tumane povodom 10-ogodišnjice otkrivanja moštiju Svetog Jakova učestvovalo je oko 4.000 vernika, navodi se u proceni Arhiva javnih skupova.
Kako navode, do ovog podatka su došli na osnovu približne procene površine i gustine sa snimka igumana manastira.
Na hodočašću u manastir Tumane povodom 10. godišnjice otkrivanja moštiju Svetog Jakova učestvovalo je oko 4.000 vernika.
Metod i izvor procene: približna procena površine i gustine sa snimaka igumana manastira pic.twitter.com/vAs9fXYA4c— Arhiv javnih skupova (@javniskupovi) October 21, 2024
Manastir se nalazi na oko devet kilometara od Golupca, u podnožju golubačkih planina, okružen šumom, na levoj obali Tumanske reke, a postoji više od šest vekova.
U nedelju je svečano obeležena desetogodišnjica otkrivanja (obretenja) moštiju Svetog Jakova, kada su mošti sveca nakon liturgije u tom manastiru bile litijski prenete kroz narod.
Arhiepiskop požarevački i mitropolit braničevski Ignatije služio je u svetu arhijerejsku liturgiju tokom kojem su sasluživali mitropolit bitoljski Petar, arhiepiskop i mitropolit vranjski Pahomije, mitropolit tetovskogostivarski Josif, arhiepiskop kragujevački i mitropolit šumadijski Jovan, arhiepiskop romulijansko-zaječarski i mitropolit timočki Ilarion, episkop toplički Petar, kao mnogobrojno sveštenstvo i monaštvo iz više pomesnih pravoslavnih crkava.
Povodom ovog događaja, u manastiru je prikazan i dokumentarni film „Sveti Jakov Tumanski“ reditelja Boška Milovanovića, koji je istakao ključne momente iz života ovog sveca.
Sveti Jakov odnosno Radoje Arsović rođen je 1894. u selu Kušići nadomak Ivanjice. Srpska pravoslavna crkva od 2017. ga proslavlja kao svetitelja pod imenom prepodobni Jakov Novi Tumanski. Preminuo je 1946. godine i sahranjen je u manastiru Tumane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.