Muslimanska šiitska manjinska zajednica alavita, vekovima ponižavana, boriće se do poslednjeg da bi sačuvala vlast u Siriji, suočena sa većinskim sunitima koji njene članove smatraju uzurpatorima, smatraju stručnjaci. Čak i ako režim Bašara Asada, koji i sam pripada toj zajednici, bude poražen, alaviti bi mogli da pokušaju da stvore neku autonomnu oblast u planinama i na severozapadnoj obali, ili da biraju između izgnanstva i smrti.


– Alaviti strahuju od odmazde sunita. Nalazimo se na prekretnici: režim mora da slomi opoziciju, inače će i sam pasti – tvrdi Fabris Balanš, direktor francuskog istraživačkog i naučnog centra o Mediteranu i Bliskom istoku iz Liona.

Tokom desetak meseci koliko traje pobuna, u Siriji je prema podacima nevladinih organizacija poginulo oko 6.000 ljudi, a između sunita i alavita je produbljen razdor. Kako bi spasili sopstvenu kožu, elitne vojne jedinice sastavljene od alavita ili one koje su pod njihovom komandom, boriće se do kraja, kako bi kasnije izbegli osvetu sunita, ocenjuje Balanš.

– U slučaju svrgavanja Asada postoji opasnost od potpunog uništenja alavitske zajednice – smatra profesor Tomas Pijere sa univerziteta u Edinburgu. Alaviti, koji čine oko 12 odsto sirijskog stanovništva, dugo su bili siromašni građani nižeg reda. Pod osmanskom vlašću jedini alaviti koji su mogli da žive u gradu bili su sluge po kućama. Alaviti za sebe govore da su šiiti, ali većina sunita smatra da uopšte nisu muslimani. Alaviti veruju u reinkarnaciju, obično nemaju džamije, ne poštuju post, a njihove žene ne pokrivaju se muslimanskim maramama. Slave muslimanske ali i hrišćanske praznike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari