Uprkos najavi iz Ministarstva ekonomije da će svi oni radnici pogona konfekcije Jumka koji ne potpišu ugovor o prelasku u britansko preduzeće Zamber u ponedeljak dobiti otkaze, oko 400 radnika i juče je u amfiteatru matične fabrike u Vranju nastavilo štrajk.
– Gospodin Dinkić bi morao da pročita Zakon o štrajku koji jasno kaže da nijednom radniku koji se nalazi u legalnom štrajku, a mi to jesmo, ne može biti uručen otkaz.
Uprkos najavi iz Ministarstva ekonomije da će svi oni radnici pogona konfekcije Jumka koji ne potpišu ugovor o prelasku u britansko preduzeće Zamber u ponedeljak dobiti otkaze, oko 400 radnika i juče je u amfiteatru matične fabrike u Vranju nastavilo štrajk.
– Gospodin Dinkić bi morao da pročita Zakon o štrajku koji jasno kaže da nijednom radniku koji se nalazi u legalnom štrajku, a mi to jesmo, ne može biti uručen otkaz. Mi i dalje ostajemo pri našim zahtevima i ne pristajemo na prelazak u Zamber – rekla je za Danas predsednica Štrajkačkog odbora pogona konfekcije u Jumku Snežana Veličković iz ASNS.
Zloupotreba bolovanja
Direktor preduzeća Zamber, koje do izgradnje nove fabrike pod zakup koristi mašine i prostore pogona konfekcije Jumko Siniša Bundalo objasnio je da je prosečna zarada 13.000 dinara, što je znatno više od republičkog proseka za uposlene u tekstilnoj industriji. „Gospodin Savas i menadžment kompanije smatrali su da zaposlenima treba dati dovoljno vremena za prilagođavanje procesu proizvodnje, kao i za privikavanje na nove uslove rada. Nakon toga doneta je odluka o zaradama prema učinku. Parametri o normiranju učinka preuzeti su direktno iz normativnih dokumenata kompanije Jumko. Sav prekovremeni rad je plaćen shodno zakonskim propisima, čak je menadžment Zambera doneo odluku o stimulativnoj meri od 50 centi po danu za redovan dolazak na posao. Jer, bolna je činjenica da smo označeni kao zemlja koja ima problem sa zloupotrebom bolovanja“, rekao je Bundalo.
Generalni direktor kompanije Jumko Miodrag Tasić u telefonskoj izjavi za Danas, ocenio je celu situaciju kao „vrlo neprijatnu“.
– Razgovori rukovodstva Kompanije i nadležnog ministarstva sa štrajkačima nisu urodili plodom, i radnici u ovakvoj situaciji nisu shvatili ko zaista njima može da pomogne. Sada ulazimo u proceduru koja mora da se sprovede. Obaveza je zakonska i ono što je najneprijatnije, a na šta su radnici upozoravani prethodnih dana, to je da nepotpisivanje ugovora o prelasku u Zamber proizvodi otkaz ugovora o radu. Na osnovu odluke Upravnog odbora i ministarstva mi sada moramo da sprovedemo zakonsku proceduru, i očekujemo izjašnjavanje radnika, a nakon toga slede otkazi ugovora o radu – rekao je Tasić.
Zamoljena da prokomentariše navode o mobingu vlasnika zambera janisa savasa, snežana veličković za danas kaže:
– Radilo se o tome da je gospodin Savas u jednu od kancelarija doveo radnicu da ga masira. Često je džogirao kroz pogon, grlio i štipkao za obraz radnice u pogonu, a sve to pred drugim ljudima.
Zorica Đorđević radi u Jumku celu deceniju, na peglanju gotovih proizvoda. Nakon prelaska u Zamber nema nijednu reč pohvale za novog poslodavca.
– Imala sam zdravstvene probleme i bila na bolovanju, a oni hoće da me isteraju zbog toga. U Zamber se više ne vraćam. Pila sam po sedam-osam tableta za umirenje dnevno. Niko nikada nije hteo da me sasluša, samo su mi pretili: „Radi ili napolje, sada je došao gazda“. Nikakva prava nismo imali – objašnjava Zorica. Ona je majka dvoje dece i tvrdi da je spremna da u ovom štrajku istraje do kraja, sa čime se slažu i ostale kolege.
Najveći broj štrajkača su žene, koje navode da su se zbog bolovanja našle na spisku neradnika.
– Radila sam prekovremeno kada mi je pozlilo. Odvezli su me kod lekara i odmah otišli. Bio mi je povišen pritisak i lekar mi je savetovao da se odmorim, ali ljudi iz Zambera nisu hteli da me sačekaju. Morala sam da platim taksi da bih otišla kući – reči su Ružice Janković, koja je celu deceniju u Jumku provela kao radnica na šivaćoj mašini.
Svi štrajkači navode loše uslove rada u Zamberu i nepoštovanje prekovremenog rada. Za Danas o tome konkretno govori Slavica Dimitrijević koja ima 26 godina radnog staža u tekstilnoj industriji.
– Za skoro 30 sati prekovremenog rada, sa stažom od 26 godina, moja zarada iznosi 13.500 dinara. Odbijali su nam novac za topli obrok, a dobijali smo po jednu kiflu i čašu jogurta. Svaki dan je to na meniju, a ponekad i slatko mleko. Nisu nam dozvoljavali da donosimo sokove. Rukovodstvo je to radilo po kancelarijama, častili su se sladoledima i lubenicama – rekla je Slavica.
Sindikat ASNS do sada je u više navrata upozoravao na loše uslove rada. Obaveštavana je i inspekcija rada, ali konkretnih poteza nije bilo. Štrajkači se pitaju zašto su iz NIP izdvojena sredstva za novu fabriku Zambera, kojoj će po svoj prilici biti prodate i nove mašine iz vranjske konfekcije. Kažu da je vlasnik Zambera u Vranje doterao mašine koje je Jumko iz upotrebe izbacio pre dve decenije.
– Mi ostajemo pri zahtevu da se pogon konfekcije koju koristi Zamber oslobodi. A, ako je plan da se ova konfekcija zatvori, onda tražimo dostojan posao ili socijalni program, koji nam pripada kao i ostalim radnicima. Naša je stvar šta ćemo mi posle i gde da radimo – zajednički je stav štrajkača iz pogona konfekcije vranjskog Jumka.
U Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, kažu za Danas da se u priču oko Jumka više neće mešati. Izvesno je da firme koje ne rade ne mogu više da računaju na subvencije iz državne kase, a hoće li to dovesti do otkaza prema odredbama Zakona o radu ili ne, rešiće se na relaciji između radnika i poslovodstva Jumka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.