Povratnik sa privremog rada iz Švajcarske Rade Marjanović iz Bariča poznat je u ovom kraju kao vrsni vinogradar ali i odgajivač domaće i ukrasne pernate živine pa njegovo porodično dvorište predstavlja i mali zoološki vrt.

Poseduje nekoliko vrsta ukrasnih kokošaka, domaće i divlje guske, patke,kokrce poznate kao morke,a tu je i ljubimac porodice Marjanović australijski noj Emu. Rade je pre godinu dana kupio tri jajeta od ove ptice i od kojih se izleglo dvoje mladunčadi. Međutim posle nekoliko dana jedno je uginulo i u životu je ostao sadašnji njegov ljubimac Kića. On je porastao i sada je visok oko 1,7o metara i težak oko 45 kilograma,miran je i dobro se odnosi sa ostalim pticama u dvorištu. -Noj Emu je ptica koja pripada redu kazuara, sa zakržljalim krilima, bez letnih pera i sposobnosti letenja pa se svrstava u ptice trkačice. Posle noja je druga ptica po veličini, koja može dostići visinu od 1,8 m i težinu od 50 kg. Naseljava sve predele Australije, osim kišnih šuma, a retko se može naći u pustinjama i na krajnjem severu. Stanište su šume eukaliptusa, savane, šume, a u pustinjskim područjima samo posle velikih kiša koje omogućavaju rast vegetacije, trave i žbunova bogatih plodovima. Širenjem poljoprivrednih zemljišta, uništena je prirodna vegetacija pa se više emu ne može naći blizu gradova.Eto vidite,Emu Ishrana se zasniva na onim delovima biljaka koji su najbogatiji hranljivim sastojcima: semenima, voću, cveću i mladom lišću, dok nikada ne jedu sasušenu travu i lišće čak ni onda kada je to jedina dostupna hrana Pored toga jedu, ako nemaju drugu hranu, insekte i sitne kičmenjake. Često uzimaju kamenje, koje služi za mehaničku obradu (mlevenje) hrane u želucu i ugljen. Ekonomski značaj je ulje od emua, lako podnosi i našu klimu, a njegoiva osnovna hrana je pšenica i druge žitarice, kaže vlasnik Rade Marjanović.

Emu je odličan trkač koji može dostići brzinu od 50 km/h i dobar plivač. Duge noge im omogućavaju da prelaze znatne razdaljine u potrazi za hranom prosečnom brzimom od 7 km/h. Zahtevaju veliku količinu hrane za brzi rast i razmnožavanje. Pošto hrane nema uvek na istom mestu tokom cele godine, primorani su često da prelaze stotine kilometara. U vezi sa tim je i njihova sposobnost da, kada hrane ima u izobilju, nagomilavaju u telu veliku količinu masnoće koja će im koristiti kao rezerva dok ne pronađu novu izvor hrane. Tako, emu koji normalno teži 45 kg, može spasti na 20 kg dok je u potrazi za hranom. -Osim hrane, emu zahteva i stalne količine sveže vode. Kretanje ka izvorima hrane usmereno je ka mestima gde je nedavno pala kiša. Orjentišu se izgleda pomoću čula vida, uočavajući oblake, a i zvuk grmljavine, kao i miris mokre zemlje takođe usmeravaju njihovo kretanje. Veliki broj pojila za ovce i goveda, koje je postavio čovek, omogućio je emuima da prošire svoja staništa na mesta gde ih ranije nije bilo zbog nedostatka vode. -S druge strane, emui su vrlo korisne životinje zbog mesa, koristi se u ishrani ljudi,kože, od koje se prave mnogi proizvodi, jaja, za ishranu i ljuska koja se ručno oslikava i može da dostigne vrednost od oko 1500 dolara, ulja, koje je lekovito; postoji podatak da ga 95 procenata profesionalnih sportskih timova koristiti za lečenje ozleda,objašnjava naš domaćin Rade Marjanović čija je želja da u svome dvorištu ima još desetak ovih ptica trkačica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari