Autonomni ženski centar: Još jedno ubistvo žene zbog neadekvatne procene rizika 1Ilustracija Foto: Pixabay/Nonocare

Autonomni ženski centar saopštio da je u toku ove godine u Srbiji ubijeno 14 žena, a da jučerašnje ubistvo u Pančevu, uz slučaj porodičnog nasilja u Novom Sadu, predstavljaju primere pogrešne procene rizika policije i tužilaštva.

Prema mišljenju ovog Centra, slučaj ubistva D. M. iz Pančeva koju je na autobuskoj stanici nožem izbo bivši suprug, kao i onaj u Novom Sadu, jesu posledica pogrešne procene rizika policije i tužilaštva.

Oba slučaja pokazuju da su hitne mere privremenog udaljenja učinioca iz stana ili zabrana kontaktiranja i prilaska žrtvi koje se izriču u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici, preventivne mere, i neće zaustaviti dugogodišnje učinioce nasilja u porodici koji su bili krivično osuđivani.

Reč je o ljudima koji su “patološki“ ljubomorni, koji prete ubistvom ili samoubistvom, koji imaju oružje, koji proganjaju svoje žrtve, kojih se plaši čitava lokalna zajednica, navodi AŽC. Ovi indikatori visokog rizika od smrtnog ishoda nasilja, još jednom su zanemareni od strane postupajućih profesionalaca, smatraju oni.

„Ovakav ishod nije iznenađujuć imajući u vidu da, pored manjeg broja profesionalaca koji razumeju fenomen nasilja prema ženama i daju sve od sebe da zaštite žrtve, većina i dalje smatra da je nasilje u porodici privatna stvar, da ovo krivično delo ne treba da se goni po službenoj dužnosti, te da je manje važno od nekih drugih krivičnih dela kao što su razbojništvo i dilovanje droge“, navodi se u saopštenju.

Dodaju da profesionalci koji treba da štite i podržavaju žrtve nasilja rade upravo suprotno, a tome u prilog ide i organizovanje međunarodnih konferencija, kao primer u saopštenju navodi se majska konferencija na Tari, na kojima profesori prava i profesionalci pišu tekstove i govore protiv zakona koje je država Srbija donela kako bi zaštitila žrtve nasilja u porodici.

Naročito zabrinjava činjenica, ističe se u saopštenju, da oni koji tako misle nemaju problem da to javno i kažu.

Kao primer toga, navode Politikin intervju sa Predsednicom Višeg suda u Pančevu, sudijom Stankom Simonović, koja je izjavila da lažnih prijava nasilja ima, posebno u situacijama gde je u toku brakorazvodna parnica.

„Kada u predmetu vidim rečenicu: ’Razvod je u toku’, razmišljam da postoji mogućnost zloupotrebe hitne mere, da je cilj da žena poboljša svoj procesni položaj u brakorazvodnoj parnici“, kazala je.

Nakon što žena prijavi nasilje i podnese tužbu za razvod braka, a nasilje se nastavi i učiniocu nasilja bude izrečena policijska hitna mera koju sud treba da produži, sudija, kao što je predsednica Višeg suda u Pančevu, na osnovu svoje predrasude i ličnog uverenja, neće pružiti zaštitu ni ženi, a ni deci žrtvama nasilja, navode iz AŽC.

Problematično je to, dodaju, što za ovako javno iskazanu predrasudu ne postoji sankcija.

Niti su reagovali Visoki savet sudstva i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, niti je Vrhovni sud naložio da se preispita postupanje sudija Višeg suda u Pančevu, podsećaju iz ovog Centra,

„Najveća šteta koja je napravljeva ovom izjavom je to što je dala ‘vetar u leđa’ učiniocima nasilja. Nasilje prema ženama je zločin“, zaključuje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari