Uprkos veoma otežanim uslovima rada, tokom prethodnog meseca na Površinskom kopu „Drmno“ iskopano je 576.978 tona uglja, što je na nivou avgustovskog plana proizvodnje. U proteklom mesecu za široku potrošnju izdvojeno je 8.401 tona komadnog uglja. Stanje na deponijama uglja je dobro. Ukupna popunjenost deponija bila je na nivou od preko 400.000 tona sitnog uglja.
Od početka godine na Površinskom kopu „Drmno“ iskopano je 4.052.293 tone uglja, što je u skladu sa potrebama rada i angažovanja termoenergetskih kapaciteta instalisanih u Kostolcu i u istom vremenskom periodu izdvojeno je sa drobilane i separatora 42.024 tona komadnog uglja za široku potrošnju.
Kada je reč o učinku rudarskih sistema angažovanih na otkrivanju uglja u avgustu je ostvarena proizvodnja od 2.305.726 kubika čvrste mase, što je na nivou od 61 procenta od plana. Na ovakav rezultat uticao je niz otežavajućih faktora koji su se direktno odrazili na rad rudarske mehanizacije angažovane na otkrivanju uglja. Prvi jalovinski sistem nije u radu jer se deo ovog sistema koristi za transport uglja prema drobilani i termoenergetskim kapacitetima kao privremeno rešenje zbog posledica elementarne nepogode koja je izbacila iz proizvodnog procesa ugljeni izvozni transportni sistem. Dalje, tokom avgusta u remontu su bili prvo treći, a zatim i drugi jalovinski sistem. Dobra vest je da je sa petim rudarskim sistemom, koji je angažovan na otkrivanju uglja, ostvarena proizvodnja od 1.196.804 miliona kubika čvrste mase. što predstavlja storpocentno ostvarenje plana.
Ukupno od početka godine otkopano je 22.342.788 miliona kubika čvrste mase što je na nivou od 80 procenata od bilansa. Ovakav proizvodni učinak jalovinskih sistema posledica je svih problema koji su pratili rudare tokom godine. Podsetimo da je skoro četiri meseca van proizvodnje bio peti jalovinski sistem zbog kvara reduktora radnog točka. Zatim su proizvodnju otežavale obilne padavine tokom maja, jula i avgusta, zbog čega su rudarski sistemi često zaustavljali rad, a zavodnjenost radne sredine i materijala koji je iskopavan, uticao je i na smanjenje tehničkog kapaciteta i efekata rada otkopne rudarske mehanizacije. Sve u svemu, pred rudarima Površinskog kopa „Drmno“ su veliki izazovi da u izuzetno teškim uslovima za rad pokušaju da nadoknade zaostatak u proizvodnji otkrivke ili ga barem smanje na najmanju moguću meru u veoma složenoj tehničko tehnološkoj situaciji, koja je nastala kao posledica ovogodišnjih vremenskih neprilika i elementarne nepogode koja je zadesila i kostolački kraj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.