hotel Jugoslavija, azbestfoto FoNet Marko Dragoslavić

Nedavno je počelo rušenje hotela Jugoslavija, pa se u javnosti javila zabrinutost o potencijalnom ispuštanju azbesta, koji može biti veoma štetan po zdravlje građana.

Stručnjaci tvrde da azbesta u zgradi hotela Jugoslavija sigurno ima, kao uostalom i u gotovo svim zgradama građenim kad i ovaj čuveni hotel.

Dejan Bojović iz Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu, ocenio je da je „u toku potpuno divljačko, nestručno, kriminalno rušenje hotela Jugoslavija“, upozorivši da će iz 30 hiljada tona šuta, koji će nastati rušenjem, u vazduh biti oslobođena najmanje tona azbesta.

Pulmološkinja Slavica Plavšić kaže za Danas da je azbest jako štetan i kancerogen materijal, koji se u 20. veku koristio u građevinskoj industriji, pogotovo u periodu od 60-ih do 80-ih.

Smatrao se idealnim izolacionim materijalom jer je otporan na paljenje, a samim tim i na požare, uz to je i veoma jeftin.

„Naučno su dokazani njegovi ne samo štetni, već i kancerogeni efekti: karcinom pluća, karcinom usne duplje, karcinom jajnika, onda kao profesionalna bolest, azbestoza i redak karcinom plućne maramice koji se zove mezoteliom“, objašnjava Plavšić za Danas.

Od azbestoze su, priča naša sagovornica, najčešće oboljevali rudari koji su radili u rudnicima azbesta. To se tretiralo kao profesionalna bolest, čija je posledica često bio i karcinom.

U Srbiji su postojala dva rudnika azbesta u okolini Kopaonika, i danas su oba zatvorena.

„Kada je azbest u čvrstom stanju, odnosno u obliku ploča, on nije toliko opasan. Opasno je kad se radi onako kako se radi sada, znači haotično i bez ikakve organizacije. Taj azbest se seče i pretvara se u prah, a taj prah azbesta, koji je u obliku iglica, ulazi u disajne puteve i pluća, tu se taloži i ne postoji način da se odatle odstrani, već ostaje tu“, priča Plavšić.

Što je izloženost azbestu duža i intenzivnija, to su šanse da čovek oboli od karcinoma veće.

„Aktuelni simptomi se javljaju odmah, a to su kašalj, iritacija jednjaka i grebanje u grlu. Obično prođe preko 15 godina pre nego što se pojavi karcinom, pa ljudi nemaju pojma od čega je i kako“, kaže Plavšić.

Ona navodi da firma koja izvodi radove na rušenju hotela Jugoslavija mora da bude licencirana za rušenje objekata u kojima postoje štetne materije, konkretno azbest, a to su gotovo svi objekti građeni u periodu kad i ovaj hotel.

„Radnici moraju da nose specijalnu zaštitnu opremu, gas maske, i da njihovo radno vreme bude kratko. Ono što je najveći problem je što mi na fotografijama koje kruže po medijima i internetu vidimo da radnici nisu zaštićeni, a kamo li građani“, kaže Plavšić.

Za kraj kaže kako se na mnogim slikama i snimcima rušenja vidi prašina koja se „diže do neba“, a to je jako opasno.

„Azbesta sigurno ima u zgradi, rušenje je već počelo, ali mora da se ruši na ispravan način koji bi zaštitio i radnike i građane“, zaključuje Plavšić.

S druge strane, Milenijum tim“ je saopštio da su pripremni radovi za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa uključujući i rušenje nekadašnjeg hotela Jugoslavija, u skladu sa svim propisima i građevinskim standardima predviđenim za tu vrstu posla.

Dodali su da je „gradilište obezbeđeno i propisno obeleženo, a izvođenje radova ni na koji način ne ugrožava bezbednost i zdravlje stanovnika Novog Beograda i Zemuna, niti prolaznika“.

„Netačne i zlonamerne tvrdnje o postojanju opasnih materija u građevinskom materijalu objekta čije je uklanjanje u toku, ne samo da ne odgovaraju istini, nego imaju cilj izazivanje panike i nereda što podleže i krivičnoj odgovornosti“, piše u saopštenju.

Kompanija  je navela da „ostaje posvećena lokalnoj zajednici, gradeći projekte koji kombinuju inovativnost, odgovorno poslovanje i najviše ekološke standarde“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari