Pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović rekao je danas da se nada da bi tekst izmena Ustava Srbije sa Venecijanskom komisijom mogao da bude usaglašen do kraja godine.
– Usaglašen tekst sa Venecijanskom komisijom ćemo, nadam se, imati do kraja godine. Sama promena Ustava je jedan proces koji traje nekih šest-sedam meseci nakon toga, rekao je Backović danas u Kragujevcu, gde je održan prvi od četiri okrugla stola koje Ministarstvo pravde organizuje u okviru javne rasprave o predloženim amandmanima na Ustav Srbije.
Predložena Radna verzija izmena Ustava Srbije, koju je izradilo Ministarstvo pravde, prema Backovićevim rečima, poštuje preporuke Venecijanske komisije, koja će, kako se očekuje, taj tekst da razmatra u junu. Backović je juče kazao da je suština ustavnih promena u oblasti pravosuđa „isključenje izvršne i zakonodavne vlasti iz procesa izbora sudija i tužilaca“. Odbacio je, pritom, kritike da se predloženim izmenama pojačava uticaj politike na sudsku vlast. Zahteve sudija apelacionih sudova i pojedinih udruženja da se radni tekst izmena Ustava povuče iz procedure, Backović je uporedio sa eventualnim zahtevom Ministarstva pravde da apelacioni sudovi povuku neke svoje odluke.
Član Udruženja tužilaca Nenad Stefanović kazao je da će, ukoliko amandmani na Ustav ostanu nepromenjeni, biti propuštena šansa da se izvrši depolitizacija tužilaštva.
– Umesto depolitizacije imaćemo relokaciju političkog uticaja, čak njegovo umnožavanje. Umesto da tužilaštvo oslobodimo vremenske kapsule u kojoj se nalazi, mi smo zadržali sva ta rešenja koja osiguravaju kontrolu nadređenih i politike, svaku inicijativnost smo unapred sputali, tako da će tužilaštvo ostati pod starateljstvom politike i pojedinaca. Građani će imati tužilaštvo kojim su nezadovoljni, a takvo javno tužilaštvo neće moći u punoj meri da zaštiti društvo od kriminala, rekao je Stefanović.
Član Državnog veća tužilaca (DVT) Radovan Lazić smatra da odredbe koje je predložilo Ministarstvo pravde ne idu u pravcu ispunjenja standarda iz poglavlja 23.. Državnom veću tužilaca, prema njegovim rečima, nije jasno zašto se odustalo od Akcionog plana Vlade iz 2014. godine.
– Zašto se odustalo od analize koju je izradila radna grupa Ministarstva pravde u kojoj su bili i predstavnici struke, odnosno zašto se odustalo od toga da u Visokom savetu sudstva i DVT-u bude najmanje 50 odsto sudija u tužilaca, upitao je Lazić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.