Na naslovnicama jugoslovenskih listova Vreme i Pravda na Badnji dan, pre tačno 80 godina, dominiraju tekstovi o predstojećem prazniku kao i proslavi Božića na kraljevskom dvoru u Beogradu.
List Vreme piše o ugostiteljstvu, navodeći da Beograd ima 600 restorana, kafana i gostionica. To je podatak koji je zabeležen na opštinskom konkursu za najbolje higijenski uređen restoran. Prvu nagradu osvojila je „Kasina“.
Preduzeće „Ika“ tadašnji vlasnik „Kasina“ restorana i bioskopa, kako navodi Vreme, živo radi na unapređenju hotelijerske industrije u Beogradu. Kolarac je, pre osamdeset godina, bio jedan od najbolje uređenih lokala u Beogradu za doček inostranih gostiju.
„Lav Tolstoj nameravao je da dođe u Srbiju, ali ga je pre toga stigla smrt“ naslov je ispovesti Tolstojeve ćerke na stranicama Vremena.
„Da vam kažem, Tolstoj je mnogo voleo Južne Slovene. Napuštajući Jasnu Poljanu on je hteo da otputuje za Srbiju ili za Bugarsku. Čak čini mi se za Srbiju“, navela je za Vreme njegova ćerka Tatjana.
Ona je citirala reči poznatog ruskog pesnika: „Samo kod Srba ću moći da živim tiho i usamljeno“ i navela da bih i sama volela da poseti Jugoslaviju.
Da li su naše gusle starije od hiljadu godina tema je koju proučava ovaj list. „Ako hoćeš da saznaš da li se dobro upravlja zemlja i da li su dobri ili loši njeni običaji – ispitaj muziku koja se izvodi u toj zemlji“, početak je ove opširne analize.
Preko Egipta, Rima, Grčke i tatarske kulture, instrumenti koji podsećaju na gusle datiraju vekovima u prošlost.
„U stare instrumente, nesporno, spadaju i naše gusle, čiji trag datira, prema hronološkoj istoriji Manihata, od pre 900 godina“, piše Vreme i dodaje da se sličnost guslama može videti i u tatarskim muzičkim instrumentima čija je kolevka na Dalekom Istoku.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Dnevni list Pravda je, poput Vremena, naslovnu stranu na Badnji dan, 1939. godine, posvetio proslavi sutrašnjeg praznika na kraljevskom dvoru. Taj list navodi da će unošenju Badnjaka na dvor prisustvovati kralj Petar II, knez namesnik Pavle i ostali članovi kraljevske porodice.
Tu je i vest da su pečenice nešto skuplje nego prošlog Božića.
„Za božićne praznike nerazdvojno je u nas vezana pečenica. Beograd pojede o Božiću obično dvadeset do dvadeset pet hiljada prasadi, što pretvoreno u kilograme daje cifru od 200.000”, navodi Pravda.
Prema pisanju ovog lista, ove godine kao da nema dovoljno prasića na pijaci a i cene su nešto jače “danas” nego ranijih godina i kreću se između 14 i 15 dinara po kilogramu.
„Dovoz je nešto slabiji nego prošle godine. Prodavci objašnjavaju to time, što odgajivači iz užičkog kraja ove godine ne prodaju svoju prasad. Voće je u tom kraju bilo dobro rodilo te užički seljak nema potrebe da prodaje svinje pre nego što ih ugoji”, piše Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.