U Iraku je juče proglašen nacionalni praznik povodom kraja američkog vojnog prisustva na ulicama iračkih gradova šest godina nakon svrgavanja s vlasti Sadama Huseina. Brojnim svečanostima Iračani će danas obeležiti ovu prekretnicu pozdravljenu kao vraćanje suvereniteta u ruke iračkih zvaničnika, koji su tokom vremena okupacije prošli kroz razne faze odnosa sa američkom vojskom.
Slavljenički duh, prema navodima dopisnika sa lica mesta, nosi i primese besa nekih visokih američkih zvaničnika i vojnih komandanata uverenih da su veoma intenzivni programi obuke iračkih snaga bili uzaludni kao i borbene operacije koje su koštale nekoliko hiljada američkih života od pada Bagdada 2003.
Irački premijer Nuri al Maliki, podstaknut tim besom, tokom proteklog vikenda opisivao je povlačenje američkih vojnika kao rezultat uspeha Iraka da „pruži otpor“ osvajačima. „Na pragu smo nove faze koja će podupreti irački suverenitet. To je poruka svetu da smo sada u stanju da sačuvamo našu bezbednost i sami vodimo zemlju“, izjavio je Maliki.
Na osnovu novih aranžmana sporazuma, preostali američki vojnici u zemlji imaće samo ulogu oslonca i potpore, učestvovaće u operacijama samo na poziv iračkih snaga i neće imati ingerencije da sami sprovode borbene operacije. Od danas, 130.000 vojnika SAD će gotovo isključivo biti smešteni u bazama odakle će postepeno napuštati Irak uoči ključne i konačne faze povlačenja predviđene za sredinu 2011. Bezbednost će biti prebačena u ruke iračke vojske i policijskih jedinica. Uprkos smanjenju broja vojnika, stručnjaci upućuju da će uloga američke vojske i dalje biti važna, naročito u raščišćavanju glavnih puteva od brojnih bombi kao i ulazak u trag pozicijama odakle se ispaljuju granate na američke baze i međunarodnu zonu u Bagdadu.
Američki vojni komandant u Iraku, general Rej Odierno izjavio je pre nekoliko dana da će se američke snage povući i iz još nebezbednih provincija Dijale i Ninave. Takođe, prema rečima Odierna broj američkih baza smanjen je sa 460 na 320, a do kraja godine biće ih još manje.
Iračka prestonica Bagdad okićena je još pre nedelju dana zastavama i dekoracijama od cveća. Na nekima se današnji dan označava istorijskim jer se poklapa sa danom iračke revolucije iz 1920, koja je dovela do izlaska Britanaca iz Iraka.
Na jednoj paroli postavljenoj na trgu Harija u Bagdadu piše: „30. jun je dan kada će irački gradovi biti ukrašeni hrabrim rukama Iračana“. Brojni automobili širom grada okićeni su raznim dekoracijama. U bagdadskom predgrađu Karada, Muhamed Meri, irački vojnik kaže da su „američki vojnici okupirali zemlju, da oni nisu došli da pomognu Iraku. Sada ćemo s uzdati u naše sposobnosti i neće nam trebati niko sa strane“.
Njegov nadređeni, međutim, ima drugačije viđenje stvari. „Američke snage su bile od velike pomoći iračkim snagama, smatra poručnik Husein Abdul Kader. „Koristilo nam je njihovo ratno iskustvo i njihova obuka. Zahvaljujemo im na pomoći“. Emtetal Vedej (40), stanovnica iračke prestonice, pozdravlja odlazak američkih vojnika. „Sanjala sam kako američke snage dolaze u Irak i menjanju stvari. Želela sam novi život i bolje okruženje. Rukovaću se sa njima i poželeti im srećan put. Zadovoljna sam što oni odlaze“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.