Žestoki bombaški napadi u sredu koji su potresli Bagdad i odneli gotovo 100 ljudskih života podstakli su pitanja da li su američki i irački zvaničnici preuranili da odstupe od mnogih bezbednosnih mere koje su u protekle dve godine imale za rezultat pad stope nasilja.
Nijedan američki zvaničnik u Vašingtonu niti irački zvaničnik u Bagdadu ne deluju spremni da vrate američke trupe u gradove, iako je stepen nasilja pojačan od juna, kada su se američke snage povukle sa ulica iračkih gradova. Irački političari, pred kojima su januarski parlamentarni izbori, žele da istaknu svoju nezavisnost od Amerikanaca. U Pentagonu, komandanti tragaju za načinima da se preusmere resursi na Avganistan, koji je američki lider Barak Obama ove nedelje nazvao „osnovom odbrane naroda“.
Hadi al Ameri, vodeći član odbora iračkog parlamenta za bezbednosna i odbrambena pitanja, kaže da „napadi nemaju veze sa SAD. Postoje greške u našem planu i našem rukovođenju. Nažalost, ovo je pokazalo da je uklanjanje barijera sa ulica loša odluka“.
Adid Amar Tana, drugi član parlamenta takođe smatra da „ovo nema veze sa Amerikancima. Ovo je stvar Iraka. Irak mora da nauči sam da se brani“.
Vojni zvaničnici Pentagona naglašavaju da napadi ispred zgrada Ministarstava spoljnih poslova i finansija neće promeniti njihove planove o povlačenju svih borbenih trupa iz Iraka do kraja 2011. Iako nezvanično oni navode da su napadi povećali strahovanja među vojnim komandantima da se predaja bezbednosti dogodila isuviše brzo.
„Svi čekamo da vidimo da li će Iračani zatražiti od nas da se vratimo u gradove. Ali smo istovremeno usredsređeni na Avganistan“, izjavio je jedan zvaničnik Pentagona koji je želelo da ostane anoniman. Napadi od srede poljuljali su poverenja javnosti u bezbednost na ulicama Bagdada. Jasir Mohamed (38) iz bagdadskog predgrađa Adamija, kaže da je motiv nasilja sada umesto etničkog dobio političke obrte. Nasilje pokazuje da različiti politički blokovi ne mogu da postignu saglasnost i da je nedavni osećaj sigurnosti bila varka. „Verujem da je odluka da se uklone betonske barijere potpuno pogrešna. Premijer Maliki pokušava da dokaže bezbednost, ali na pogrešnim principima i na pogrešan način. Konkretne barijere ne bi trebalo da nas štite, već sistem“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.