Kriminalci na Balkanu međusobno su najbolje povezani i zato borba protiv kriminala mora da bude integrisana i trebalo bi da je podržavaju vlasti na najvišem nivou, smatra poslanik u Parlamentarnom odboru za odbranu i bezbednost Makedonije Ilija Dimovski.
„Za kriminalce ne postoje granice, niti neprijatelji“, rekao je Dimovski tokom petodnevne studijske posete Berlinu predstavnika bezbednosnih agencija, policija i tužilaštava iz BiH, Albanije, Makedonije i sa Kosova i Metohije.
Ovim pitanjem bavili su se Vlada Nemačke i Donji dom Parlamenta, a zaključeno je da je u borbi protiv kriminala potrebna bolja saradnja. O tome kako funkcioniše Zajednički centar nemačko-poljske policije i granične službe, učesnici studijskog putovanja imali su priliku da vide i čuju u poljskim Slubicama, gde je konstatovano da je više saradnje po uzoru na ovu nemačko-poljsku potrebno i zemljama Balkana.
„BiH, primera radi, nema rešene diplomatske odnose sa Kosovom, a značajan deo grupa organizovanog kriminala, sedište ima upravo na Kosovu, te odatle deluju i u BiH“, tvrdi tužilac Kantona Sarajevo Oleg Čavka.
Zamenik direktora državne Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Sead Lisak smatra da je model nemačke policije „idealan i za BiH“. „Nemačka je primer kako se na principu uzajamnog uvažavanja i poverenja sa svim partnerima gradi bolja budućnost. Takva formula mogla bi da bude prenesena i na BiH, pogotovo kada je reč o uređenju policije“, kaže Lisak.
Uređene policijske strukture i prekogranična saradnja preduslov su i za privredni napredak regiona. „Ako jedan preduzetnik želi da ulaže u određenu državu, potrebna mu je pravna bezbednost. Istovremeno, mora da ima i osećaj da po ulicama te države može slobodno da se kreće“, kaže Kurt Bodevig, poslanik Socijaldemokrata u Donjem domu Parlamenta Njemačke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.