Sve vlade su dužne da štite novinare i izvedu pred lice pravde odgovorne za ubistva novinara, poručio je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun.

„Unesko je prošle godine osudio ubistvo 77 novinara. To nisu bili ratni izveštači koji su poginuli na ratištu. Većina njih radili su za male publikacije u mirnodopskim uslovima, a ubijeni su zato što su pokušavali da iznesu na videlo kriminal ili korupciju“, rekao je Ban na panel diskusiji u Njujorku povodom Svetskog dana slobode medija.

Generalni sekretar je skrenuo pažnju da širom sveta postoje vlade i moćnici koji traže načine da spreče slobodu medija nametanjem velikih poreza štampi, zbog čega su novine toliko skupe da ljudi ne mogu da ih kupe, i oduzimanjem dozvola za emitovanje radio i TV stanicama ako se usude da kritikuju politiku vlade.

„Cenzori su aktivni i na internetu, gde sprečavaju ljude da pristupe veb sajtovima iz političkih razloga i hapse novinare“, kazao je on, obećavši da će UN podržati progonjene novinare.

Ban je pozvao vlade, građansko društvo i ljude širom sveta da priznaju važan rad koji mediji obavljaju i bore se za slobodu informisanja, objavljeno je na veb sajtu UN.

Unesko je ove godine prvi put pozvao medijske kuće širom sveta da minutom ćutnje odaju poštu novinarima koji su izgubili život pokušavajući da razotkriju korupciju i kršenje ljudskih prava.

Nagrada Uneska za slobodu štampe „Giljermo Kano“ ove godine biće dodeljena čileanskoj novinarki Moniki Gonsales Muhika, koja je istraživala kršenje ljudskih prava i finansijske malverzacije za vreme režima Avgusta Pinočea u svojoj domovini, zbog čega je bila zatvarana i mučena.

Ova nagrada, koja iznosi 25.000 dolara, ustanovljena je 1997. godine, a dobila je ime po kolumbijskom novinaru Giljermu Kanu koji je 17. decembra 1986. godine ubijen ispred kancelarije svog lista „Espektador“, posle serije tekstova koji se nisu svideli kolumbijskim narkokartelima.

Nevladina organizacija Komitet za zaštitu novinara, sa sedištem u Njujorku, objavila je da je od početka ove godine u svetu ubijeno 10, a od 1992. godine do danas – 808 novinara.

Svetski dan slobode medija proglasila je Generalna skupština UN u decembru 1993. godine, na osnovu Deklaracije o unapređenju nezavisnih i pluralističkih medija, usvojene 3. maja 1991. godine na konferenciji UN u glavnom gradu Namibije Vindhuku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari