Banatski emu kljuca mobilne telefone 1Foto: Miroslava Pudar

Dvorište Ljiljane Stojanov na kraju zrenjaninskog naselja Bagljaš, pored kokošaka, golubova, mačaka i jednog psa krase i dva para australijske ptice emu.

Nabavila ih je kao piliće od četiri nedelje u Mađarskoj. Sada su to povelike ptice, stare tri i po godine koje nose velika, zelena jaja. Lako su se prilagodili ovdašnjim klimatskim uslovima, priča Ljiljana, i kaže da su jednostavni za održavanje.

Banatski emu kljuca mobilne telefone 2
Foto: Miroslava Pudar

I dok pokazuje svoje ljubimce u posebno ograđenim prostorijama, na svežem vazduhu, sva četiri emua obradovala su se još jednom slikanju za novine. Ovih dana pravi su hit.

Nemaju tremu, ljubopitni su pa ih vlasnica dodatno hrani kako bi napravili lepe fotografije. Ljiljana ponosno kaže da nisu opasni, može da im se priđe, ali mobilni telefon što dalje od njih, to ih privlači.

– Nikako blizu sa telefonom, hoće da ga kljucnu i uzmu. Evo, i ja sam moj ostavila podalje od njih. Valjda im se sviđa, ko zna šta je – kaže Ljiljana kroz smeh.

I dok pokazuje kako ih hrani, objašnjava da sem delimično otvorenih boksova emui vole da borave u njenom travnatom dvorištu, gde provode vreme sa kokoškama i slobodno trčkaju.

– Nije agresivna ptica, baš naprotiv, voli druge životinje i sa svima se ovde kod mene slaže. Samo ne vole kada im golubovi kradu hranu, onda reaguju i teraju ih kljucanjem – kaže Ljiljana Stojanov.

Porodica Stojanov gajila je svojevremeno i fazane, patke, guske, murke, ćurke, zečeve ali sada su pernatu živinu sveli na nekoliko vrsta kokošaka. Za emu pticu kažu da je jako jednostavna za gajenje i ne zahteva poseban tretman.

– Jeste emu veliki ali krila su mu mala, ne leti već trči. Jede jednom dnevnom, pije svežu vodu i to je sve. Oni su ovde u parovima, nose jaja svaki treći dan. Ja sam sva jaja prodala, pa nemam sad da vam pokažem. To jedno jaje je teško 700 grama, može četvoro-petoro ljudi da jede. Nedavno sam dala oglas da prodajem jaja od emu ptice, šta da vam kažem, postali smo popularni za kratko vreme, svi zovu da pitaju, dolaze da nas slikaju. Pitaju nas i za reprodukciju ali to će verovatno tek dogodine da se desi – priča Ljiljana za Danas.

Banatski emu kljuca mobilne telefone 3
Foto: Miroslava Pudar

Kaže i da su prve godine, kada su nabavili australijske ptice, brinuli kako će izdržati naše klimatske uslove i hladne zime ali je sve ispalo kako treba.

– Plašili smo se da će im biti hladno jer su kod nas došli kao pilići, ali prilagodili su se, na otvorenom su i znači da im temperatura odgovara. Znate, te ptice nam se sviđaju a gajimo ih i zbog prodaje. Jaja prodajem za 50 dinara, za reprodukciju su 100 evra a pilići se kreću od 80 do 150 evra komad, ali mi ih još nemamo. Videćemo kako će sa tim ići – priča Ljiljana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari